Kottás: Nasněžilo. Zimní pneumatiky přitom už zítra můžete zahodit

Jezdit na zimních pneumatikách je chvályhodné, ale všimli jste si, jak hloupě je celé nařízení napsané? Dnešní příhoda to krásně ukazuje.
subaru_brz_40-1100x618.jpg Zdroj: Subaru

Jak už to tak s dobrými úmysly bývá, nezřídka dláždí cestu do pekla. S dopravními předpisy to není jinak. Troufám si tvrdit, že se většina z nich míjí účinkem a ve výsledku akorát slouží spíš k tomu, aby řidiči mohli být dopravní policií šikanováni, než aby předpisy skutečně plnily funkci udržení bezpečnosti na silnicích. Několik elementárních pravidel je potřeba, ale zbytek jsou jenom totální splácaniny, které většinou ničemu užitečnému neslouží.

Jedním z naprosto hloupě navržených pravidel je i povinnost zimních pneumatik. Neberte mě špatně, rozhodně jsem pro používání zimních pneumatik. Ale jenom tam, kde je to nutné. Třeba na hory bych bez nich nikdy nevyrazil. A byl bych i za možnost legálně používat pneumatiky s hroty jako ve Skandinávii, pokud by to někdo potřeboval. Já ovšem v naprosté většině nepotřebuji ani obyčejné zimáky.

Na autě pro zábavu je nemám, protože většinu zimy stojí v garáži, a když už někam musí, typicky do servisu, tak si prostě počkám na suchý den. V Praze jich je většina, protože tady nasněží asi tak půl centimetru za celou zimu a do oběda to stejně roztaje. Na druhém autě na denní ježdění je mám, ale spíš jenom pro případ, kdy už musím jet někam, kde sníh mohu předpokládat (jak to také zákon ukládá).

Jinak celou zimu spíš trpím, protože na suchu a mokru fungují zoufale špatně, jenže strašák neplnění pojistky je pro mě větší, než pasivní bezpečnost a pocit jistoty z dobře fungujícího podvozku (na suchých pražských silnicích, připomínám), takže zimáky prostě mám, i když nerad.

Čtěte také: Jak skladovat pneumatiky? Letní pneu budou od 1. dubna opět aktuální

Paradoxně jezdím většinu času horším autem jenom proto, abych vyhověl stupidnímu nařízení. Nevím, jestli zrovna vy je máte, protože je užijete, nebo to cítíte stejně, jako já, ale nakazovat zimní pneumatiky plošně všude a všem je prostě hloupost, navíc v přesně daném období od 1. listopadu do 31. března. Teď nastala situace, která to krásně ilustruje.

Nasněžilo. Je 31. března a v noci nasněžilo. V poslední den platnosti povinnosti zimních pneumatik. A když nasněží zítra, tak už bude v naprostém pořádku je nemít? Stejné auto, stejná silnice, stejný sníh, stejné letňáky, jenom dneska je to špatně, ale zítra by to bylo v pohodě?

Dneska riskujete tučnou pokutu od policie, když vás přistihne na letních pneumatikách, přitěžující okolnosti u soudu, když někomu nedej bože ublížíte, a krácení plnění od pojišťovny, ale zítra vám nic takového nehrozí? Není to absurdní?

Víte co? Doufám, že zítra také nasněží. Budeme mít alespoň veselého apríla.

31.3.2020 12:30| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist