Rakovan: Policie se zbavuje Škodovek, Audin a Passatů, přezbrojuje na rychlejší stroje

Být duben, jeden by si myslel, že jde o aprílový žert. Co si ale o této informaci myslet teď, mimo období jarních žertíků - to bude Policie opravdu jezdit ve Formuli 1?

Absurdnější už to asi být nemůže… Mluvím o kauze s nabouraným policejním BMW i8, které je jasným důkazem toho, že název Čechie, nově prezentovaný jako alternativa k České republice, je nesprávný a zavádějící, protože trefnější by bylo Švejkův Kocourkov.

Začalo to tím, že Policie přišla s oznámením, že dostala k zapůjčení BMW i8, aby tím zlepšila dojem před českou veřejností – tolik z vyjádření jihomoravského policejního šéfa Tržila. Ještě ten samý den ve zprávách některý z jeho podřízených hovořil už jiným jazykem, když plácl cosi v tom stylu, že s takhle rychlým autem se budou lépe stíhat dálniční řidiči. Když se vrátíme o krok nazpět, k myšlence, že BMW i8 v policejních barvách má zlepšit smýšlení veřejnosti o Policii, je smutné, že tato idea k Tržilovým podřízeným už nedorazila. Nebo minimálně já ve zvýšeném dohledu nad řidiči na dálnici prostředek k tomu, abych si začal Policie víc vážit, nevidím. Ale vy to možná máte jinak.

Záležitost se ale vyvíjela dál a nabrala další rozměr, to když se objevila fotka policejního šéfa Tržila, jak se snaží protáhnout dveřmi BMW i8. Chápu, že ne každý má postavičku jak ze žurnálu a je hbitý jako profesionální chytač hadů, ale když se neohnu a nevidím si přes pupek na palce u nohou, tak si dám zatraceně pozor, abych před fotoaparáty nedělal pózy, které jsou všelijaké, jen ne důstojné. Asi jako modelky a herečky ví, jak vystoupit před fotografy z limuzíny, aniž by jim objektivy nakoukly pod sukni.

Jdeme dál, aniž by BMW i8 odsloužilo svou misi, médii zazněla zpráva o jeho nehodě. A nebylo by to v Česku, kdyby šlo jen o „obyčejnou“ nehodu… V autě kromě policisty seděl také civil, a to ne ledajaký, ale hradní protokolář (či jak se ta funkce vlastně jmenuje) Vladimír Kruliš. Což je mimochodem bývalý přítel dcery prezidenta Miloše Zemana. Který – a stoupáme dál na žebříčku absurdity – prohlásil, že u mladých lidí dovede pochopit lásku k rychlým autům. Pokud to měla být omluva anebo dokonce prezidentovo vysvětlení, proč seděl Kruliš tam, kde sedět neměl, pokud tedy nebyl transportován jako zatčený, tak šlo o vysvětlení dost slabé. Co ale od prezidenta, který v televizním rozhovoru prohlásí, že bude jezdit po rybníčku v nafukovacím člunu, bude dávat na odiv své tělo a moderátorce pak navrhne, aby přijela na návštěvu, že „ten člun je pro dvě osoby,“ můžeme čekat?!

Mimochodem tou moderátorkou byla Alex Mynářová, shodou okolností manželka Vratislava Mynáře, což je čistě náhodou vedoucí kanceláře prezidenta Miloše Zemana. Svět – ten náš, český – je opravdu malý. Zápletka jak ze hry od Smoljaka a Svěráka, nakonec se ještě možná ukáže, že trávu, kterou BMW i8 při nehodě rozoralo, spásalo stádo, které hlídal nějaký známý ovčák. Nebo ovčáček.

Abychom nechali absurditu dál gradovat, musím zmínit, že nehoda BMW i8 se neobešla bez zranění, jak u policisty, tak u hradního zaměstnance, ten má prý zlomené dva obratle. Což je – kdyby nic jiného – zajímavé, pokud víme, že BMW i8 je technologickou špičkou BMW, jeho konstrukce stojí na karbonovém monokoku, který by měl vydržet snad i nálet Luftwaffe, takže nutně musí zaznít otázka, jak rychle asi to auto jelo, když si ve výkladní skříni technologie a bezpečnostních systémů hradní papaláš nadvakrát zlomil páteř.

A to stále není všechno. Pikantní je mlha, která zahaluje fakta ohledně toho, kdo auto skutečně řídil. Objevily se totiž spekulace, že s autem na vyjížďku odjel policista, myšleno že řídil, seděl za volantem, ale že není vyvrácené, že se během jízdy policejní řidič s Krulišem vyměnil. To by znamenalo, že tady máme: auto, které má zlepšit dojem Policie před veřejností – které bude lépe pokutovat řidiče – mělo nehodu – seděl v něm civil, který v něm neměl sedět – což prezident omlouval zálibou v rychlých autech – přičemž není vyvrácené, že policejní auto neřídil policista. Uffff.

Teď už jen zbývá, aby se ukázalo, že se z dutých prahů po autonehodě začal sypat bílý prášek, o kterém nejsou ve vyšetřovací evidenci záznamy a jisté je jenom to, že to nebyl cukr. A že v kufru auta byl nalezen balík s lidskou rukou. Pak už to stačí hodit na papír a Tarantino to může natočit jako pokračování Pulp Fiction. I když ve skutečnosti to je spíše námět na horor, než na trpkou komedii, byť se také pohybujeme v prostředí mafiánů. Ehm, promiňte můj omyl, politiků a policistů.

Definitivní tečkou pak je zpráva, že bylo vyhodnoceno, že BMW i8 bouralo, protože nebylo dost rychlé. A že aby Policie zlepšila svou mediální tvář, protože s BMW i8 to nevyšlo, zbaví se všech nudných a pomalých aut a bude jezdit pouze a výhradně v monopostech F1. Čímž je vyřešena i ta trapná záležitost ohledně dilema, kdo bude řídit, jestli policista nebo rovnou papaláš, jelikož jde o speciály s jednou jedinou sedačkou. Flotila policejních formulí pak bude rovnou sdílena a využívána jak Policií, tak také kanceláří prezidenta republiky, plus vybranými obyvateli vesnic na Vysočině.

Absurdní a smutná na celém tomto příběhu je jen jedna věc, totiž ta, že jakkoli se může celý „příběh“ zdát pouhou mou fikcí, jediné, co jsem si skutečně vymyslel, je jen a pouze ten (jediný) předchozí odstavec.

2.6.2017 2:20| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist