Jak se testuje odolnost nové generace Škodovek? No přeci za polárním kruhem.

Nové generace modelů Škoda Superb a Kodiaq úspěšně prošly intenzivním testováním v mrazech za polárním kruhem. "Užily" si až -30 stupňů Celsia.
230511-new-generations-of-kodiaq-and-superb-2_010d9579-1920x1281-1-1100x618.jpg Zdroj: Škoda Auto

Testování nových modelů automobilek neprobíhá vždy jen na silnicích v těch nejlepších podmínkách. Logicky. Musí se zjistit, zdali auto vydrží jak hardwarově, tak softwarově drsnější podmínky, různé teplotní stupně i styl řízení. Proto se nový Kodiaq a Superb vydaly daleko na sever.

Testuje se všechno

Pro Škodovku nic nového. „Intenzivní testovací jízdy v extrémně chladných podmínkách jsou součástí standardního programu vývoje nových vozidel a Škoda Auto pravidelně provádí takové testy za polárním kruhem,“ připomíná Pavel Jína, tiskový mluvčí značky. Čtvrtá generace modelu Škoda Superb a druhá generace SUV Kodiaq nyní prokázaly, že si poradí s každou zimní výzvou. Pod drobnohledem byly všechny části testovaných vozů: podvozek, karoserie, motor, topení i kompletní elektronika.

Vše musí jít otvírat i v třeskutých mrazech

Pro posouzení vlastností vozu při jízdě v zimě se  zkoumá vliv sněhu na karoserii i možné vnikání sněhu do motorového prostoru a do sání vzduchu. Všechny mechanické funkce vozu a elektronika musí bezchybně fungovat i při teplotách minus 25 stupňů Celsia. Motor by měl bez problémů startovat i při teplotách blížících se minus 30 stupňům. Všechny dveře, kapota a páté dveře, stejně jako víko palivové nádrže musí být možné otevřít i za takto nepříznivých podmínek.

Zkoumá se podvozek, ale také stěrače

Při jízdě v reálném provozu se pak hodnotí řada aspektů chování auta. Jak se vypořádá s rozbředlým sněhem na silnici nebo co se stane s předními nárazníky, když řidič narazí do sněhové překážky.  Jízda přes velké kusy ledu zase prověří odolnost zavěšení a podvozku jako celku. Testovací jezdci mají za úkol zjistit, jak se auta chovají na zledovatělých a zasněžených vozovkách a jak dobře fungují asistenční systémy. Součástí zkoušek je také hodnocení jízdní dynamiky, účinnosti pohonu všech kol i funkčnosti a jízdního komfortu zavěšení. Kontroluje se, zda převodovka řadí bezchybně nebo zda správně fungují stěrače a ostřikovače. Testování probíhá v řádů desítek tisíc kilometrů na jedno auto, nic se nesmí podcenit.


Jak jezdí Škoda Kodiaq GT?


Je podstatný i interiér

Testovací program se zabývá také mnoha funkcemi interiéru. Jde o to, jak auto topí při extrémně nízkých venkovních teplotách a také jakým způsobem topí, tedy jestli úroveň tepelného komfortu je dostačující. Možná to bude znít vtipně, ale testovací jezdci se zaměřují i na to, zda se okna mlží a jak rychle je lze odmrazit. A důležitá je i odezva displeje infotainmentu, když teplota v interiéru vozidla klesne pod bod mrazu.

A jak vidno, nový Superb a druhá generace modelu Kodiaq všechny testy zvládli na jedničku a představí se ve své světomé premiéře budou na podzim letošního roku.

27.5.2023 9:56| autor: Tomáš Malík | zdroj: Škoda Auto

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist