To pravé české „rozloučení“ aneb Vycestovali jsme se Škodou Kodiaq do Chorvatska

Král je mrtev, ať žije král. První generace celosvětově úspěšného modelu Škoda Kodiaq bude již brzy vystřídána jeho inovovanou verzí. Proto jsme model, který se úspěšně vyrábí od roku 2016, vzali na jeho poslední královskou jízdu. A kam jinam než do Mekky všech Čechů, do Chorvatska. Co zde stojí za vidění?
primosten-1100x618.jpgCelá galerie 26 Zdroj: Sabina Sarkisovová

Velké SUV Škoda Kodiaq s délkou 4,7 m, až sedmi místy k sezení a jedním z největších zavazadlových prostorů ve své třídě musí být prostě volbou pro každou českou rodinu, která chce cestovat do vzdálenějších koutů. Kromě velikosti, je pohodlné, nabízí nespočet jízdních asistentů a jako bonus vypadá pořád velmi dobře. I když ho již sedm let vídáme na silnicích, zdá se nám, jako by nestárlo.

I z toho důvodu jsme se rozhodli poctít toto výjimečné auto jakousi „poslední“ cestou a vzít ho na jih Evropy, do míst, která byste ve svém životě určitě neměli vynechat. Chorvatsko je totiž nejen nejoblíbenější prázdninovou destinací všech Čechů, ale také země plná nedotčené přírody, průzračného moře a dobrého jídla.

Národní park Plitvická jezera

Cestou necestou, s inteligentním pohonem 4×4, jsme docestovali na dechberoucí místo, do Plitvických jezer. Jedná se o nejznámější chorvatský národní park, který je jako jediný zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Starší generace zná toto místo jako „plac“ filmového Vinnetoua, ale je to mnohem více. Především je to nedotčená příroda s 16 průzračnými jezery, která jsou složena za sebou kaskádovitě a propojena vodopády. To vše je obklopeno hustými jedlovými a smrkovými lesy. Milovníci fauny zde mohou narazit až na 157 ptačích druhů, ale i na hnědého medvěda.

Celý park je protkán řadou dřevěných chodníčků, po kterých chodíte těsně nad vodní hladinou a dostáváte se k vodopádům, ale i stezkami kolem jednotlivých jezer. Nachodit můžete za jeden den v parku až kolem třiceti kilometrů. Park nabízí k přepravě turistů ale i elektrické lodě a vy  si tak můžete vychutnat z vodní hladiny krásy dosud nespatřené.

Jedná se o jedno z míst, které je velmi unikátní. Už jen proto, že vzniklo před několika tisíci lety a stále se proměňuje. Jezera mají jedinečnou barvu, která se pohybuje od smaragdově zelené až po sytě modrou. Navíc ona spodní jezera vznikla zřícením stropů podzemních jeskyň a jejich naplněním vodou. Ostatně krasových jeskyň je tu celkem 20.

Za příběhem soli do Solany Nin

Jen 20 minut cesty severně od Zadaru se nachází podivuhodné místo s několika zajímavými solnými poli různé barvy. Jedná se o solírnu, kde sůl není vyráběna za pomoci stroje ani člověka, ale za pomoci přírody – tedy kombinací moře, slunce a větru. Zajímá vás, jak vzniká sůl, kterou si ochucujete salát, nebo jiné pokrmy? Víte, že solný květ, který vzniká na samotném povrchu solných jezírek, je ta nejvzácnější a nejkvalitnější mořská sůl na světě, která obsahuje řadu prospěšných látek? Chcete se dozvědět, jaké druhy ptáků sídlí právě u solných jezírek? Navštivte toto místo, kde je sůl sbírána tradičním způsobem již po 500 let. Kromě prohlídkové trasy si můžete zaplatit i workshop, při kterém si sůl sami „sklidíte“ a nabalíčkujete. Jedná se o nezapomenutelný zážitek.

Primošten a jeho vinná réva

Malebná zemědělská obec, která se rozkládá na dvou poloostrůvcích s pouhými 1600 obyvateli. Ti se po většinu svého života věnují pěstování vinné révy, oliv či rybolovu a přivítají vás u sebe s otevřenou náručí. Pozornost byste při návštěvě měli věnovat hlavně prvnímu poloostrovu, kde se terasovitě rozkládá původní stará vesnice s úzkými uličkami propojena schodišti a na samém vrcholku se nachází kostel. Kromě krásných výhledů nezapomeňte ani na místní vinice, které jsou trochu jiné než ty naše tuzemské. Jedná se o malé skupinky keřů vinné révy chráněné malými ohrádkami z lomového kamene. Ty jsou uspořádány do pravidelných čtverců a tvoří z ptačího pohledu jakousi šachovnici.

Pro čerstvé ryby do Zečeva

Chorvatsko není jen místem nádherné přírody, ale také dobrého jídla. A pokud chcete čerstvou rybu, musíte se pro ni vydat k moři (logicky). Pro Škoda Kodiaq žádný problém. Do městečka Zečevo Rogozničko se dostanete skrz maličké uličky, až sjedete na nezpevněnou cestu a malými serpentýnami se přiblížíte až k mořské hladině, abyste si zde zakoupili to nejlepší, co moře může vydat. S „úlovkem“ v podobně mořského vlka se vrátíte zpět na pevninu a nabídnou se vám nádherné výhledy do tamější přírody a mořského okolí. Taková místa se při návštěvě Dalmácie nevynechávají.

Máte rádi klid? Vydejte se do Sevidu

Poklidné místo, s průzračně čistou vodou, nádhernými západy slunce, to je malá vesnička 15 kilometrů od Rogoznice s názvem Sevid. Sem jeďte, pokud si chcete odpočinout od hlučných turistů, ale přeci jen si vychutnat pořádné koupání a cvrkot cikád. Do vody se zde vstupuje z betonových mol, nebo pozvolně z oblázkových pláží. Doporučujeme si zde pronajmout apartmán u místních, nebo si pronajmout celé domečky a mít svůj klid. Ale pozor. Cesta sem je trochu náročnější, a pokud nemáte rádi úzké, často nezpevněné silnice, s řadou zatáček, mohl by to pro vás být oříšek. Na druhou stranu oříšek, který stojí za to rozlousknout.

Škoda Kodiaq první generace je opravdu nestárnoucí legenda, která zvládá jak dálnice, tak malé klikaté cesty s grácií. Dieselová verze se vám navíc odmění velmi dobrou spotřebou, a to i když autu budete dávat za uši. Pomalu se bude přesouvat do segmentu ojetých aut, kde ji predikujeme stále kvalitní budoucnost. Podrobnosti o jízdě, spotřebě a dalších vlastnostech vám přineseme v následujících týdnech v testu, ale už nyní se sluší Kodiaqu poděkovat. Děkujeme. A ať se ti daří.


Cesta do Chorvatska – na co se připravit?

Cesta: Zvolit ideální cestu bez menších kolon nelze. Vždy na nějakou narazíte. Pokud si ale zvolíte cestu Praha – Jihlava – Znojmo – Vídeň – Gratz – Maribor – Záhřeb, nic nezkazíte. Platit budete muset za rakouskou a slovinskou dálniční známku a v Chorvatsku pak na mýtných branách (dá se platit hotovostí či kartou, my doporučujeme kartu, protože se pak nedostanete do kolon a průjezd je celkem plynulý). Kolon na chorvatských hranicích se už nemusíte obávat, protože je tato jižní země nyní součástí Schengenského prostoru.

Měna: Nezapomeňte, že Chorvatsko už nemá kuny, ale eura.

Doklady: Není potřeba pas, jen občanský průkaz.


26.7.2023 7:39| autor: Sabina Sarkisovová | zdroj: autorský text

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist