Dálniční známka: Jaké sankce hrozí za její nepoužívání?

Rok se s rokem sešel a je tady povinnost, jezdíte-li po dálnici, nalepit novou dálniční známku. A odstranit tu starou, s oběma hrozí pokuta.

Protože skončil leden kalendářního roku a s ním i platnost dálničních známek za rok 2016, je nutné, aby řidiči odstranili staré dálniční známky a, pokud používají zpoplatněné komunikace, umístili nové dálniční známky, jinak se vystavují riziku postihu. Sankce jsou dnes za jednotlivé delikty následující:

1) Jízda bez řádně vylepené známky po zpoplatněné komunikaci
Jen krátce úvodem připomenu, že pro vozidla do 3,5t platí tzv. systém časového zpoplatnění v podobě dálničních známek, s výjimkou motorek, resp. povinnost mít dálniční známku se týká vozidel, která mají nejméně 4 kola do výše uvedeného hmotnostního limitu.

Řidič má povinnost:
–       zaplatit poplatek
–       vyplnit řádně a úplně oba díly kuponu
–       nalepit známku na sklo
–       druhý díl ponechat pro případnou kontrolu (na toto se často zapomíná a, pozor, policisté to někdy kontrolují).

Za porušení všech výše uvedených povinností hrozí pokuta až 100 000 Kč, na místě (v blokovém řízení) pak do 5 000 Kč.

2) Neodstranění staré známky
Postih hrozí i za to, když stará známka není odstraněna. Sankce se pak rozlišují podle toho, o jakou známku se jedná. Pokud se jedná o českou dálniční známku, pak hrozí sankce až 100 000 Kč, na místě (v blokovém řízení) pak do 5 000 Kč.

Pokud se jedná o zahraniční dálniční známku, tak za neodlepení prošlé zahraniční známky zvláštní pokuta stanovena není. Nebráni-li navíc způsob jejího vylepení výhledu z vozidla, resp. není v zorném poli řidiče, tak jejím neodstraněním řidič nic neporušuje. Pokud však v zorném poli řidiče je, pak taková prošlá známka musí být odstraněna. V opačném případě hrozí pokuta na místě do 2000 Kč.

1.2.2017 4:10| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist