Neomezená rychlost na německých dálnicích v ohrožení?

Omezení rychlosti na německých Autobahnech se opět dostalo do popředí. Návrhu vyjádřil podporu lídr opoziční německé strany SPD.

Malý ostrov svobody v moři byrokracie, jinými slovy německé dálnice s neomezenou rychlostí, chce už delší dobu narušit tamní Strana zelených. Teď k návrhu o omezení rychlosti na 120 km/h připojil svou podporu i lídr opoziční německé politické strany SPD Sigmar Gabriel.

Sama strana SPD dala od vyjádření Sigmara Gabriela ruce rychle pryč. S vyjádřením nesouhlasí velké množství členů Sociální demokracie, nápad odsoudil i Peer Steinbrück, člověk, který vede současnou volební kampaň. Odmítavý postoj zaujalo i sdružení výrobců automobilů VDA, které sdružuje koncerny Daimler, Volkswagen, Audi, Opel nebo BMW. Podle nich by plošné omezení rychlosti prakticky nic neřešilo, a tím myslí emise, dopravní zácpy i nehody.

DOPORUČUJEME: Audi RS6 Avant – V rychlém pruhu německé dálnice

Zatím je tedy hrozba omezené dálniční sítě zažehnána. Všechno se bude odvíjet od výsledku voleb, tedy hlavně od toho, jak dopadne Strana zelených. Abychom vás uvedli do tamní situace, právě zelení se už řadu let neúspěšně snaží omezit dálniční rychlost na 120 km/h, na okreskách by měli řidiči zpomalit na 80 km/h. Důvodem je prý nižší nehodovost na těch úsecích dálnice, kde je rychlost nějakým způsobem omezena. Takových je v Německu 40 %, po zbytku dálniční sítě se motoristé můžou pohybovat dle svého uvážení.

S takovým tvrzením by však zásadně nesouhlasil německý ADAC, který naopak dálnice považuje za nejbezpečnější typ komunikace v Německu. Jen 11 % závažných nehod se událo na dálnicích, takže problém bude nejspíš jinde, než ve vysoké rychlosti. Zároveň tiskový mluvčí německého autoklubu tvrdí, že žádný výzkum, který by porovnával nehodovost na omezených a neomezených úsecích, mu není znám.

A kde se tedy udává většina těch opravdu fatálních nehod? Na okreskách. Jistě, stromy lemující silnice, betonové mostky, křižovatky a mnohé další nástrahy můžou být tím posledním, co řidiči proletí hlavou.

10.5.2013 9:55| autor: Ondřej Lilling

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist