Přestavba dálnice D1 začne tento týden

Nejvytíženější dopravní tepna v Česku se po letech dočká kompletní modernizace. Rekonstrukce potrvá šest let a bude stát miliardy korun.

Konečně nadešla chvíle, na kterou všichni motoristé v Česku čekali – rekonstrukce dálnice D1 je tady. Celá přestavba přijde stát na miliardy, konkrétní částka zatím není známá, ale mělo by to být méně, než 25 miliard za celý úsek dlouhý 160 kilometrů. Rekonstrukce by měla být hotova do 6 let, do roku 2050 se počítá s rozšířením dálnice na tři jízdní pruhy v celém úseku.

Těsně před začátkem rekonstrukce se začaly objevovat hlasy, že je přestavba značně předražená. Známý dopravce Radim Jančura žádal o zrušení celé soutěže, protože je prý plánovaná metoda zbytečně drahá. Namísto kompletní výměny vozovky by podle něj stačilo dálnici fragmentovat.

To by znamenalo rozbít betonový podklad a překrýt ho novým asfaltem. Nejen, že by byla oprava levnější, ale také značně jednodušší a rychlejší. Je ale nutné dodat, že názory odborníků na ideální metodu se různí. V každém případě žádný z argumentů ministra dopravy Zbyňka Stanjuru nepřesvědčil a rekonstrukce začne v plánovaném termínu, tedy tento týden.V rámci modernizace dojde na rozšíření pruhů ze stávajících 26,5 metrů na 28 metrů a dojde k rozšíření krajnice o 0,75 metru. Zároveň se dočkáme nových svodidel, opravy kanalizace nebo rozšíření dálničních mostů a nadjezdů, z nichž některé se budou muset kvůli rozšíření zbourat a postavit znovu.

Ve čtvrtek a v pátek dojde k předání stavby, stavět by se mělo začít do dvou týdnů. Od té doby můžeme počítat s tím, že cesta po nejvytíženější komunikaci v Česku zabere o dost více času, než jsme byli zvyklí.

Přestože by mělo ke zúžení jízdních pruhů docházet jen výjimečně, s omezením rychlosti na 80 km/h se budeme setkávat velmi často. V případě demontáže některých mostů se dá počítat s rozsáhlejším dopravním omezením. Nad vším bude mít dohled nejen zvýšená přítomnost Policie ČR, ale i telematický systém, který v případě kolony svede provoz na objízdnou trasu.

Abychom šestiletou rekonstrukci přežili ve zdraví, připravilo ŘSD mobilní verzi portálu m.dopravniinfo.cz, kterou spustíte na většině mobilních telefonů.

Ondřej Lilling
Zdroj: ŘSD ČR

8.4.2013 11:00| autor: Ondřej Lilling

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist