Dálniční známka 2015 už má nástupce. Kolik bude stát a jak vypadá?

Dálniční známka 2016 už zná svoji podobu a také ceny. Změny jsou radikální, především kvůli znemožnění padělání. A nemají spíš usnadnit policii výběr pokut?

Dálniční známky pro rok 2016 prošly největší revolucí za svou dobu existence. Od příštího roku se budou rozlišovat denní, měsíční a roční kupóny nejen podle barev, ale také tvarů. Opatření je odpovědní na kauzu padělání dálničních známek z počátku letošního roku.

Desetidenní známka bude mít tvar žlutého trojúhelníku, měsíční modrého čtverce a roční červeného kruhu. Různé tvary mají pomoci dopravní policii a celní správě snadněji rozpoznávat jednotlivé známky na větší vzdálenost, jak jim tato vlastnost pomůže v boji proti padělkům, to je nám ovšem záhadou.

Padělatelé budou muset falšovat místo jedné známky hned tři, to je pravda, ale to do jisté míry museli i nyní, jednodušší tedy pro ně bude zaměřit se jen na nejdražší roční známku, ostatně jako ve výše zmíněné kauze. Vidíme v tom spíše další usnadnění práce policie pod rouškou vyšší bezpečnosti. Dopravní hlídky totiž budou moci mnohem snáze odchytávat auta se známkami s kratší platností.

Dálniční známka 2016:

  • obrázek1
  • obrázek2
  • obrázek3

Zobrazit všechny fotografie

Pokud vás tedy bude policie častěji preventivně zastavovat jen proto, aby se podívala, zda náhodou nepřekračujete platnost dálniční známky o jeden den a mohla vám uložit drakonický trest ve výši několika desítek tisíc korun, nedivte se. Se žlutou nebo modrou známkou totiž budete ihned podezřelými číslo jedna.

Pochybujeme tedy, že by nová opatření měla znemožnit padělání, ostatně když se chce, způsob se vždy najde. Spíše usnadní trestání řidičů, třeba turistů, kteří se vydali domů z dovolené přes Českou republiku o den později než plánovali, nebo jen nechápou, zda se počítá deset dnů od proděravění známky, nebo včetně proděravění. Pokud se padělků skutečně bojíte, bude jednodušší držet se několika zásad:

Dobrou zprávou na konec je alespoň to, že dálniční známky v roce 2016 nepodraží. Roční tedy bude stát stejných 1500,- korun jako letos, měsíční 440,- korun a desetidenní 310,- korun. Platnost ročního kupónu bude tradičně zasahovat také do posledního měsíce v roce předchozím a prvního měsíce v roce následujícím, tedy od 1. prosince 2015 do 31. ledna 2017. Do budoucna se plánuje přechod z nalepovacích vinět na databázový systém s kamerovou kontrolou, podobně jako např. v Maďarsku.

3.8.2015 11:30| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist