Mostecký safety car Škoda Octavia RS míří do aukce

"Bába“, jak se safety caru přezdívá, bude mít svou deriniéru v dubnu na aukci. Výtěžek z ní poté bude věnován na dobročinné účely.
hk_8811-1100x618.jpg Zdroj: Autodrom Most

Auto začalo sloužit na autodromu v Mostě v roce 2002 společně s dalšími prototypy a předsériovými vozy mladoboleslavské automobilky. Škoda Octavia RS má motor 1.8 turbo, s výkonem 132 kW. Po rozhodnutí udělat z tohoto „nového“ ostrého škodováckého hatchbacku Safety Car, bylo auto vybaveno oranžovo-zelenou majákovou rampou dle platných řádů FIA. Dostalo radiostanici s přímým spojením na ředitele závodu, upravily se brzdy a nazuly silniční pneumatiky Dunlop (semislicky přišly až mnohem déle).

Konec práce v Mostě?

Kariéra Octavia RS skončila v roce 2020, kdy ji nahradil, v pozici safety caru, jiný vůz. Postupem času došlo i k přezutí na sériové pneumatiky, výměně za standardní brzdovou kapalinu a opětovné osazení sériovými brzdami.

Bez závad

K dnešnímu dni má vozidlo najeto originálních 39 000 km a většinu času trávilo na závodní dráze. Dá se říct, že auto ve službě odkroužilo téměř 8 000 kol mosteckého autodromu. Zároveň je nutné zmínit, že kromě pravidelné údržby nemělo za celou dobu služby jedinou mechanickou poruchu nebo závadu a je to nejspolehlivější vůz, který v Mostě kdy sloužil.

Vůz byl schopen zajet kolo autodromu za přibližně 2:07, což je na 20 let starý sériový vůz skvělá hodnota. Dvoučlenné posádky tvořily během dvacetileté služby domácí jezdci a činovníci Miroslav Smíšek, Bohumír Brejcha, Karel Čermák, Jindřich Hrneček a Miroslav Lesniak.

Vůz je v originálním stavu tak, jak ukončil službu na okruhu. Nemá klasický technický průkaz a nesplňuje tedy podmínky provozu na pozemních komunikacích. Přestože se jako safety car už nevyužívá, až do rozhodnutí o aukci spolehlivě sloužil jako zaváděcí vozidlo pro kurzy sportovní jízdy nebo jako instruktorské vozidlo okruhové školy.

Přihodíte?

Aukce, jejíž výtěžek bude prostřednictvím Nadačního fondu Autodromu Most věnován na podporu neziskových spolků a sdružení v mosteckém regionu, se uskuteční 22. dubna 2023 na Výstaviši v Lysé nad Labem.  Tak co, přihodíte i vy?

 

 

9.3.2023 12:36| autor: Tomáš Malík | zdroj: Autodrom Most

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist