Dáváte v autě přednost chodcům? Zasloužíte nakládačku a klepeta!

Instruktor sebeobrany slovně napadl strážníky městské policie, kladl odpor. Dokonce prý vyhrožoval použitím chemických zbraní, fatální konjukcí planet a vyvoláním pekelné síly apokalyptického rozsahu!

Možná jste zachytili v médiích zprávu o konfliktu v centru Prahy mezi řidičem osobního automobilu a hlídkou městské policie. Takhle to zní docela suše, když ale podle toho, pro jak moc bulvární magazín pracujete, okořeníte titulek, z obyčejného nedorozumnění, které vyústilo v nepříjemnost nutnou zanést do protolu, vznikne pořádný solokapr.

Tak třeba Instruktor sebeobrany kladl odpor! Nebo Člověk, který učí bojové umění, se bránil nasazení pout! Já mám fantazii opravdu bez hranic, nebál bych se ještě více rozvinout to, co jsem naznačil v nadpisu, a klidně upoutal pozornost třeba titulkem Učí zabíjet lidi, sám si vražedné umění vyzkoušel na nic netušících strážnících! Anebo dramatičtější Možná je to upír, instruktor smrtelného umění zabíjet téměř pokousal strážníky městké policie! Odpusťe pokus o sarkasmus, ten je vyvolaný tím, že jsem zachytil několik článků k dané kauze, ale vždy pouze ze strany městské police, více či méně důvěryhodných svědků, ale nikde jsem nečetl vyjádření ing. Otipky, tedy dotčeného řidiče.

Jeho optikou, jak se níže dočtete, situace probíhala jinak a vycházela z toho, že dal přednost chodcům na přechodu. I když mne vždy starší a moudřejší varovali, ať nechám pravdu pravdou (no, vyrůstat za komunismu mělo své dopady) a nejdu ve stopách Jana Husa, když ne pravda, tak názor obou stran konfliktu mne nenechá klidným. Nahrávku s tiskovým mluvčím MP jsem slyšel, rád se dozvím i verzi řidiče osobního automobilu, ing. Otipky. Takže když parafrázuji, co uvedla jedna strana, tedy že ing. Otipka vyvolal konflikt, nadával strážníkům, kladl odpor, možná vyhrožoval a když ne to, tak deklamoval, že je instruktorem krav maga, tak zde máme vyjádření z druhé strany pomyslné barikády.

Vaše vyjádření k incidentu s městskou policií?
Nejprve bych chtěl vyjádřit svou lítost nad touto nešťastnou a hlavně zbytečnou událostí. U městské policie mám několik dobrých přátel, a i když mě pochopitelně štvou pokuty za špatné parkování, tak jsem realista a vím, jak důležitá je to práce. Říká se, že nejhorší je srážka s blbcem. No a někdy se jich sejde víc. Samozřejmě je mi jasné to, co každému normálnímu člověku – zbytečný problém a bývalo by stačilo o něco více pokory. Od dětství mám ale averzi k šikaně a holt jsem nebyl ten den v náladě. Nejednal jsem zrovna sluníčkově, ale udržel jsem své jednání v zákonném rámci. Na rozdíl od druhé strany.

Jedna z televizí v reportáži o události uváděla ilustrační klip, ve kterém je jakási nejmenovaná křižovatka, v digitální animaci. Kdy a kde se ale vše reálně událo a jak?
Ve středu jsem jel na trénink do Opatovické u Národní třídy. Pustil jsem lidi na přechodě, počkal až pojede tramvaj, rozhlédl se a vjel do křižovatky. Mezitím mi do dráhy vkročili chodci a musel jsem počkat až uvolní cestu. Zleva přijíždělo vozidlo městské policie.

Neohrozil jsem je, ale jak jsem stál a pouštěl chodce, tak museli zpomalit. Řádně mě vytroubili, zrovna v okamžiku, kdy se cesta uvolnila a já se rozjel a mohl pokračovat (celé to trvalo 2-3 vetřiny). Troubení jsem ocenil pokynutím levicí a hláškou z filmu. Pokračoval jsem dále Ostrovní a odbočil do Opatovické. Orgáni mě dojeli, vyskočili z auta a křičeli ať zastavím a koukám vylézt z vozu. Navrhl jsem ať popojedeme pár metrů dopředu, abychom zbytečně neblokovali dopravu.

Chovali se agresivně, neslušně a neurvale. Řekl bych, že byli rozčilení. Křičeli jeden přes druhého, což znesnadňovalo komunikaci a bylo velmi nepříjemné. Jeden chtěl doklady a druhý vytáhl foťáček a strčil mi ho asi 20-30 cm od obličeje. Měl sem kraťasy bez kapes, tak jsem řekl, že doklady nemám u sebe, ale vzadu v autě. Orgána s kamerou jsem poprosil ať si mě klidně natáčí, ale z rozumné vzdálenosti. Bez odezvy. Jeden chtěl doklady a druhý zase chtěl, abych stál na místě.

Strážník natáčel zákrok na fotoaparát, vy jste natáčel také?
Vzhledem k průběhu zákroku a nahrávání jsem prohlásil, že si chci zákrok také zdokumentovat. Orgán bez kamery mě vyzval k předložení dokladů. Odpověděl jsem, že pustím nahrávání a hned mu je dám. Orgán s kamerou mi jí strčil ještě blíže k obličeji a začal do mě strkat jak při nějaké hospodské strkanici. Já v tu dobu v rukou držel klíče od auta a telefon, který zrovna začal nahrávat. Ruce jsem měl dole a stál na místě. V ten okamžik ke mně přiskočil druhý orgán a pokusil mi zkroutit ruku za zády.

Nečekal jsem to, ruku instinktivně uvolnil a odstrčil jej. Druhý na mě skočil a chtěl mě hodit na zem. Nebránil jsem se zákroku, ale na rovinu přiznám, že jsem nechtěl mít zlomená žebra z pádu na obrubník. Podotýkám, že od zastavení vozu uběhli maximálně 2 minuty. Natlačil mě na druhou stranu ulice na zaparkované vozidlo. Druhý orgán mě chytal za nohy a hodili mě na zem.

Občan je povinen strpět i zákrok s kterým nesouhlasí. Je nesmysl prát se s policií, proto jsem se nebránil. Prosil jsem kolemjdoucí, aby situaci zdokumentovali a zavolali PČR.

Podle doposud zveřejněných vyjádření jste se bránil nasazení pout…?
Navrhoval jsem, že si pouta nandám sám, protože orgánům to nešlo. Každý mně klečel na jedné ruce a divili se, že jim nejde otočit mě na záda. Po několika minutách na místo dorazila hlídka PČR. Nasadili mi pouta a ptali se, co se stalo. Doklady nechtěli (měl jsem je v autě a nechtěli mi sundávat pouta), spokojili se s nadiktováním údajů.

Co se dělo dál?
Řekl jsem, jak se událost seběhla, sundali mi pouta a řekli, že jsme volové. Trvalo co cca 5 minut a všichni odjeli.

Závěrem, šlo by celou věc vaším pohledem shrnout stručně do několika bodů, pro lepší přehlednost?
To, že lžou ti dva násilníci chápu, že lže tiskový mluvčí a lež přebírají některá média už ne. Takže…
1. Není pravda, že bych vykřikoval nebo hovořil o tom, že jsem instruktor Krav Maga. Zjistili to až na konci, když ze mě slezli, protože jsem měl instruktorské triko (jel jsem na trénink už převlečený).
2. Nepral jsem se ani nekladl aktivní odpor.
3. O předvedení nepadla řeč.
4. Strážníci městské policie mi nenasadili pouta.
5. Když mne zastavili, tak řvali „Cos to ukazoval, co to jako bylo?“ O nedání přednosti nebyla řeč, to si vymysleli dodatečně, aby obhájili neoprávněný zákrok.

Kde vidím selhání příslušníků MP? … Banální záminka k lustraci a šikaně. Verbální situaci, kterou řeší napadením a násilím, aby mi zabránili zdokumentovat jejich jednání, lži o průběhu.

17.4.2018 9:53| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist