Do sandálů patří ponožky, Čechům nikdo módní standardy diktovat nebude!

dsc_9898-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

foto: newspress.co.uk

Zapomeňte na Bohnice, letos bude všechno jinak. Když ne všechno, tak místo konání určitě a vy už asi tušíte, o čem je řeč. Automobilová slavnost Legendy se blíží, protože zajisté patříte mezi naše pravidelné čtenáře, tak víte, že se tento podnik uskuteční od 8. do 10. června 2018, premiérově v pražských Holešovicích. S blížícím se termínem se pak stále častěji a častěji objevují důležité zprávy a informace, třeba o dopravě, vstupném, parkování, o exponátech, prezentacích a aktivitách na akci.

A třeba také o tom, co si vzít na sebe. Jakkoli nejsem žádný módní guru, tak právě oblékání, nebo přesněji řečeno oblečení (na Legendy) bych chtěl právě teď a tady trochu pořešit. Jedna z posledních zpráv od Legend, zveřejněna na facebookovém profilu slavnosti, radí, co si vzít na sebe. A mně je z toho docela smutno a to hned ve dvou ohledech, tak nějak nadvakrát.

Abych citoval přesně ze světové sociální sítě: „Na Legendy elegantně oblečeni! Legendy jsou slavnost a tak by jste měli i svým oděvem vzdát respekt exponátům, majitelům, osobnostem i sami sobě. Doporučujeme trička s límečkem, košile, plátěné kalhoty či šortky, ochranu proti slunci. Dámy obléknou krásné šaty, klobouky… INSPIRUJTE SE… 🙂 p.s. ponožky do sandálů nepatří a tričko s Metallicou nechte na koncert. ELEGANCE – INSPIRACE – VÁŠEŇ – to jsou LEGENDY“

A u postu je pak pár fotek ze světových automobilových akcí podobného rázu, jako jsou Legendy. Pánové v polotrikách, sáčkách, plátěných kalhotách, dámy s klobouky, prostě tak, jak to známe, třeba z Goodwoodu nebo Salon Privé Concours d’Elégance.

Proč je mi smutno? Tak zaprvé z toho, že je zapotřebí na tzv. dress code podrobně upozorňovat, že nestačí jen napsat třeba „smart casual“ a je to. Myslím, že nestačí jen taktně a decentně upozornit a ti, kdo chtějí na akci přijít, si pak sami neřeknou, jaké je to správné oblečení. A za druhé, že pod zprávou pak následují komentáře, které se nad výzvou k dress codu pohoršují. A vlastně je tady ještě třetí rozměr – že návštěvníci, a tady nerad působím jako skeptik a přeji Legendám co nejelegantnější účastníky slavnosti, tak jako tak přijdou oblečeni, jak budou chtít, bez ohledu na doporučení organizátora. Ono co také chtít po národu, který si za prezidenta zvolí Miloše Zemana, který vyznamenává čestným řádem člověka oblečeného do fleecové mikiny?!

Já bych se nebál přitvrdit a klidně do podmínek účasti dal nejenom koupi platné vstupenky, ale také odpovídající oblečení. Přijdeš jako řepa, v teplákách? Tak smůla, můžeš se dívat pouze přes plot, anebo si namísto účasti na automobilové slavnosti skočit zaběhat do nedaleké Stromovky. Výjimku bych udělil dětem, protože ty naopak oblečené do rádoby stylových oblečků působí trapně a komicky, ale dospělý člověk v nevhodném úboru by prostě neměl mít vstup na akci povolen. A mezi námi, pokud (malý) člověk nedokáže udržet své oblečení v čistém stavu déle než půl hodiny, popřípadě půl minuty od zahájení jídla/pití/hraní si na hřišti/…, pak je asi zbytečné řešit u něj styl a eleganci. A to je v pořádku, stejně jako že dítě může jezdit na kole po chodníku.

V pořádku ale podle mne není, když se dospělý člověk ohradí proti instrukcím, co si má vzít na danou akci na sebe. Tak jako jeden nepůjde sportovat ve fraku, ve sportovním oblečení by neměl chodit na slavnost, společenskou událost. A kdyby nic jiného, Legendy jsou privátní akci organizovaná privátním pořadatelem s určitým záměrem, konceptem, vizí a pokud tento vyjádří doporučení dress codu, pak je to zcela v jeho kompetenci a účastník by měl toto respektovat. To, že zaplatím vstupné je jen jednou z povinností, které jako účastník akce mám a já bych se nebál, být v roli organizátora, stanovit povinnost dress codu do podmínek akce. Mám s tím problém? Chci chodit mezi lidi oblečený jako hucul? Pak si nekupuji lístek na Legendy, ale střihnu si pod prezidentskou taktovkou osmadvacátého října frašku ve Španělském sále.

28.5.2018 7:44| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist