Ojetina za lákavou cenu? Pozor na podvodný inzerát!

Nejen na zahraničních inzertních serverech najdete podvodné nabídky ojetin. Prodejci lákají z lidí zálohy na vozy, které nakonec nikdy neuvidí.

Podvodníci nabízející neexistující vozy nejsou ničím novým. Zájemci o ojetinu ze zahraničí se s nimi nezřídka již setkali. Zejména na německých internetových portálech se vyskytují často. Vždy nabízejí přitažlivý automobil za atraktivní cenu, ale pokaždé to má nějaký háček.

Nakonec dojde na žádost o zálohu či dokonce celou částku, kterou má zájemce poukázat na účet prostředníka (často jím měl být daný inzertní server). Potíž je v tom, že peníze ve skutečnosti putují úplně jinam, a je ani slibované auto kupec už nikdy neuvidí.


Nyní se podvodné inzeráty začaly objevovat i na českých inzertních serverech. Inzerátu jsme si všimli i díky naprosto absurdní ceně auta 131 200 Kč. Neváhali jsme proto a pustili se do „obchodování.“ Na náš předstíraný zájem o krásné BMW 318d z roku 2007 prodávající reagoval bleskurychle a nezapomněl ani na srdceryvnou historku. Jen pro úplnost uveďme, že cena vozu odpovídá tak modelu předchozí generace s rokem výroby přibližně 2001 či 2002.Jak zde již padlo, rozhodli jsme se reagovat na inzerát. K dispozici byl pouze mailový kontakt. Hned druhý den přistála v mailu odpověď, která nás jen ujistila, že naše tušení bylo správné (pozn. přikládáme odpovědi tak, jak přistály v e-mailové schránce bez další korektury):

„Dobrý den, Vozidlo je stále na prodej za tuto cenu. Je v dobrém stavu, nemá žádné technické poškození, žádné škrábance nebo promácknutí, žádné skryté vady. Dodává se se všemi originál klíce, manuály, knihy údržby, zimní pneumatiky a všechny ceské dokumenty. Vuz byl mého bratra, který žil v Ceská republika, muj bratr zemrel pred 3 mesíci v hloupé nehode motocyklu. Jsem velmi smutný, že bolest je velmi velký pro me, to byl muj jediný bratr a já ho milovala moc. Bydlím ve Spojeném království, Glasgow a auto je se mnou. Jeho manželka mi dal auto prodat, protože ona se pohybovala u me doma a ona se nemuže použít jej zde ve Spojeném království, protože zde auta mají volant na pravé strane. Ona nechce zbohatnout na smrti mého bratra tak, že je duvod, proc jsem dal za nízkou cenu. To je ceská modelka a papíry a desky, má všechny zaplacené dane, a nyní všechny papíry a dokumenty jsou na mé jméno, pokud si chcete koupit to není žádný problém, protože pošlu auto ve své zemi a já budu platit za prepravní poplatky. Pro více informací jsem cekat, abyste mi poslat odpoved.“

Zánovní BMW za směšnou cenu a ještě uhradí přepravní náklady? No to by byl kauf! Takže naše odpověď byla jasná: „O vůz mám určitě zájem, má české doklady? Kde je možné auto vidět?“ A ještě týž den naše mailová komunikace pokračovala, kdy „prodávající“ poslal toto:

„Jsem velmi rád, že jste reagoval na muj e-mail a stále chcete koupit auto. Protože nejsme ve stejné zemi a nemužeme splnit, aby se rešení, navrhuji vám uzavrít dohodu s použitím námorní spolecnosti, které jsem používal to tady v Glasgow. Je to velmi dobré lodní spolecnost zde ve Spojeném království, jsem již registrováni na jejich služby, protože jsem použil je v minulosti a jsou velmi uprímní a bezpecné . Budete také mít možnost jej rídit, kontrolovat auto a doklady po dobu 5 dní, dokud budu mít zaplacené a spolecnost se bude starat o námorní dopravy a také prevod dokumentu na vaše jméno. lidé z firmy Vám pomuže k registraci vozidla na vaše jméno a poskytovat pomoc na testování vozu. Máte-li vážne o tom i se dockat, až me kontaktovat a já vám rekne, jak funguje obchod.“Ha, tady to už začíná zadrhávat. Řekne nám, jak funguje obchod? No, podle našeho může bezpečně fungovat jedině pěkně z ručičky do ručičky. Jenže občas se najde člověk, který s vidinou pěkného vozu za málo peněz podlehne fíglům – na to podvodníci spoléhají. Dávejte si hlavně pozor, pokud hledáte velmi raritní nebo neobvyklý automobil. Každopádně odpovídáme: „Zájem určitě mám. Ale samozřejmě chci vůz před koupí vyzkoušet.“ Všimněte si, že už potřetí vyjadřujeme svůj zájem, ale ještě jsme se vlastně nikam nedostali. Zato reakce inzerenta jsou stále rychlejší. Jak se obchod blíží do finále, otáčky rostou, zájemce je na háčku, inzerent to cítí a nechce mu dát čas na rozmyšlenou – vždyť by mohl ještě dostat rozum! Další zpráva tedy přichází hned vzápětí:

„Já vám vysvetlí, jak se vyporádat bude fungovat: Nejprve jsem se kontaktovat spolecnost, a já ti reknu, aby spolecnosti, že mám kupce, aby mohli zacít transakce. Poté, co že vás bude kontaktovat na e-mail s fakturou, která obsahuje všechny podrobnosti transakce. Protože nevím, jestli jste existují, nebo ne na adrese byli oni budou delat dodávky a oni nemají žádnou záruku od vás, že budete vyzvednout auto na Vaši adresu, budou žádat, aby odeslat platbu (celková cena vozidla), na jejich úcet duveru bank. Je jen míra bezpecnosti, protože oni meli problémy s klienty, nemeli zvedala peníze pripravené, nebo v plné výši pri predání a vuz se vrátil k prodejci a on byl obvinen hodne. Poté, co budete posílat platby, kterou bude kontrolovat, a pošle Vám kopii všech dokladu a dokumentu z auta, a na max. 5 dní auto dorazí na váš domov se všemi doklady a dokumenty v originále. Poté, co dostanete auto u vás doma na konci 5 dnu inspekce Pokud auto není, jak inzeroval a vy se rozhodnete ne aby to spolecnost vrátí vám peníze, které jste odeslali dríve, žádné otázky, a dopravu zpet auto bude moje starost. Myslím, že to je víc než reálná pro nás oba. Berte prosím v úvahu, že bych se dostat zaplaceno až poté, co obdržíte auto a ujistete se, že všechno je, jak bylo dohodnuto. Pokud budete akceptovat auto lidí z firmy bude dávat peníze na me. Pokud souhlasíte s temito podmínkami a budete mít peníze, pošlete mi vaše celé jméno, telefonní císlo a adresu, kam chcete auto má být dodáno, a já budu iniciovat transakci s firmou. Obdržíte všechny podrobnosti transakce z nich po tom. Budu platit za všechny dane a dopravy a také spolecnost poplatku.“

A zde naše komunikace končí. Jen blázen může dát peníze dříve, než dostane vůz. Akceptovatelná by byla jedině notářská úschova v ČR. Protože pokud by vůz nedorazil, prakticky není koho hnát k odpovědnosti. Navíc takových mailů včetně příběhu o úmrtí se již dříve objevila na německých serverech celá řada.

Jak tedy nejrychleji poznat podvodníka?
1) Nereálně nízká cena, obvykle na polovině tržní ceny nebo ještě nižší
2) Auto se zpravidla nachází v zahraničí
3) Jedná se o pozůstalost
4) Přepravu zajistí najatá společnost, mnohdy na náklady prodávajícího
5) Požadavek platby předem a slib zkušební doby s tím, že mohou v případě nespokojenosti peníze vrátit

Na závěr dodejme, že inzerát na nějž jsme reagovali, není na českých inzertních serverech jediný. Na stejném webu jsme nalezli prakticky identickou nabídku pětkového BMW. Opět šlo o mladé auto, tedy model poslední generace a podržte se, za částku lehce přes 140 000 Kč. Zkrátka, zájemce o ojetý vůz by se měl držet poněkud poupraveného přísloví: nedůvěřuj, ale prověřuj!

29.4.2016 5:59| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist