Deset zaručených způsobů, jak zničit své (nejen ojeté) auto

Ptáte se, jaké nejhorších věci lidé dělají každý den, aby zprovodili rychle ze světa vlastní auto?
smart-g53392f60d_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay

Někteří z nás si k autu vytvoří citový vztah a považují ho za člena rodiny. Jiní ho prostě používají jako tepláky nebo kecky od Vietnamců a až se rozpadne, koupí si jiné. Jenže mnoho lidí, ať má své auto sebevíc rádo, dělá činnosti (nebo naopak některé důležité nedělá), které zaručí, že jejich auto bude zlikvidováno mnohem dříve, než výrobce plánoval.

Přinášíme proto výpis těch deseti nejhorší obvyklých každodenních činností (nebo nečinností), kterými lze celkem snadno a rychle zničit vlastní auto.

1. Parkujte bez ruční brzdy

Zastavte v kopci a nechce jen zařazenou rychlost, vždyť to přeci převodovka udrží. Ano, udrží, ale také ji při tom pěkně namáháte. Při stání na rovině se to dá ještě odpustit, ale nechte takhle auto stát pravidelně v kopci bez ruční brzdy a buď se stane to, že se vám rozjede, nebo že se vám v soukolí převodovky vymačkají vůle jako vrata. Ale zas to s tou ruční brzdou moc nepřehánějte, stačí jen, aby zadní kola držela, ne svírala medvědí silou.

2. Řaďte „přes zuby“
Pche! Na co spojka? Ta je přece pro amatéry… Nebo také pro ty, kteří chtějí svou převodovku udržet při životě několik desítek let. Každé vaše přeřazení „přes zuby“ (jak se tomu lidově říká) dokáže převodovce sebrat pořádnou porci kilometrů z její plánované životnosti. Proto, až budete pospíchat od semaforu, mezi jedničkou a dvojkou to zkuste trochu vlažněji.

Myslíte si, že když máte automat, tak se vás to netýká? A co to vaše „řazení“, kdy například popojíždíte při parkování pomalu dopředu a přesunete páku voliče bez zastavení na zpátečku nebo parkovací režim? To je úplně to samé, protože převodovka dostane opravdu velkou ránu.


Drift Subaru ve Finsku


3. Neustále stůjte na brzdě při jízdě z kopce
Když jedete z kopce a vaše auto začne zrychlovat, stiskněte lehce brzdový pedál. Tak udržíte při klesání rychlost a dole pod kopcem, až budete potřebovat zastavit, nezastavíte, protože vaše brzdy budou roztavené na kaši.

Klasické ocelové brzdy jsou nejúčinnější, když jsou studené a suché. Při rostoucí teplotě nejen rychle klesá jejich účinnost (měknou), ale také se rapidně zvyšuje jejich opotřebení. Receptem je buď krátké intenzívní přibrzdění, nebo podřazení na nižší rychlost a brzdění motorem. Nebo kombinace obojího.

4. Překračujte servisní intervaly výměny oleje

Měli jste jet do servisu už před 5000 km? No co, olej přeci něco vydrží, ne? Ne, nevydrží, ani váš motor ne. Pokud výrobce předepisuje servisní interval jeden rok nebo 15 000 km, ví dobře, proč to dělá. A nic na tom nemění fakt, že novější model vašeho auta už do servisu může jen jednou za dva roky nebo po 30 000 km.

Pokud s autem jezdíte ostře, na okruhy nebo jen taháte těžké náklady a často motor vytáčíte, správně by měl by být olej měněn ještě častěji, nejlépe dvakrát do roka. Přejíždění oleje způsobuje, že motor se víc zadírá a opotřebovává – tím dochází k jeho přehřívání, ztrátě výkonu a růstu spotřeby.

5. Myjte motor v tlakové myčce
Sice je hezké, že se váš tříválcový motor 1,1 l na tuningovém srazu leskne jako psí kulky, ale podle nás je lepší mít motor zadělaný, který běží, než vyleštěný, který neběží vůbec. Proud vody je v tlakových myčkách tak velký, že ji zatlačí i tam, kde nemá co dělat. Výrobce sice s tupostí některých jedinců počítal a omatlal všechna choulostivá místa velkou vrstvou vodu odpuzujícího materiálu, ale tlaková myčka snadno tento ochranný nános odstraní a dostane se k senzorům, čidlům a pod nejrůznější těsnění. A vy se pak připravte na potupný odtah (v tom lepším případě) nebo i požár (v tom horším).

6. Studenému motoru dejte za uši
Ráno pospíchá každý, takže pěkně nastartovat, párkrát to prošlápnout, aby se to rychleji ohřálo, a se sněhem zapadaným autem vyrazit. Hlavně to nezapomeňte hned na dálnici všem v levém pruhu ukázat, jak vám to jede pořádně „vocpoda“…

To, že studený motor budete na volnoběh vytáčet, sice způsobí, že bude horký, ale ne tak, jak byste potřebovali. V mrazivých dnech je právě potřeba motor ohřívat pomalu, protože právě extrémní výkyvy teplot jsou to, co vašemu motoru škodí nejvíc.

Moderní motor potřebuje na ohřátí, než začne olej řádně proudit, přibližně 5 minut a 5 km. Ale to, že vám začne foukat vlažný vzduch z topení, ještě neznamená, že je motor ohřátý úplně. Pokud nemáte v autě teploměr oleje, vězte, že teprve po asi 20 minutách jízdy nebo 20 km je olej na své provozní teplotě. Pak teprve můžete motoru naložit, co si zaslouží…

7. Oddalujte výměnu opotřebených dílů

Něco vám tam klepe? No co, tak ať si klepe. Nejsou to náhodou rozvody? Ty ještě počkají, měnil je přece předchozí majitel, říkali mi to v bazaru… Všelijaké pazvuky možná nemusí u starého citroenu znamenat nic než uvolněný šroubek kdesi v hlubinách zadní části karoserie. Ale obvykle napovídají, že něco není s autem v pořádku. Dobře se hlavně zaposlouchejte do motoru, jestli by opravdu ty rozvody nepotřebovaly vyměnit.

Ale tohle není jen věc rozvodů. Například gumičky stíračů by se měly měnit každých 10 000 km nebo aspoň jednou za rok, nejlépe po zimě. Ale když máte pocit, že tou rozmazanou šmouhou ještě něco vidíte… A co ložiska a silentbloky? Nechtěly by také vyměnit?

8. Kašlete na čištění interiéru
Stejně s tím jezdím jen do práce a sám, tak je mi jedno, že to uvnitř páchne jako v boudě zmoklého psa. Interiér auta je vizitkou majitele. A protože je vyroben z velmi choulostivých materiálů, je v něm všechno vidět a hlavně i cítit. Neočištěná obuv od sněhu přitáhne dovnitř vlhkost, která se drží v kobercích, špína se usazuje v sedačkách a na palubní desce a mastnota na okně je stejně nechutná, jako slupka od pomeranče ve dveřích spolujezdce. Interiér auta by se měl čistit aspoň jednou měsíčně neagresivními prostředky. Chápeme, není na to čas, ale pak se nedivte, že vaše auto mezi ostatními v bazaru vypadá jako zavšivený vaťák vedle obleku od Armaniho…

9. Předvádějte se před ostatními
Nezapomeňte hlavně kamarádům ukázat, jak umíte „driftovat přes ručku“, jak umíte pořádně pálit gumy a jak hlasitý máte výfuk. Ano, to jsou přesně ty činnosti, které si oblíbili především tuneři. Ale když už máte potřebu jet s autem blbnout, najděte si nějakou volnou plochu, kde vás nepřekvapí obrubník, a pokud možno tehdy, když to venku klouže – na kluzkém povrchu nedostává podvozek auta tak zabrat. Každé otočení přes ruční brzdu na suchém a přilnavém podkladu je totiž obrovskou zátěží pro uložení náprav, ložiska a silentbloky. Vytáčením motoru na místě a pálením gum také životnosti auta rozhodně neprospějete…

10. Půjčte auto někomu cizímu
Kamarád se chce svézt? Tak mu to půjčíte… Ale připravte se na to, že si všechny předcházející body projdete pěkně od začátku jeden po druhém během několika málo minut. Nejprve to začne vytočením studeného motoru, protože není zvyklý na spojku. Pak následuje zařazení přes zuby, protože na studenou převodovku moc pospíchá. Připravte se také na pořádný cukanec, až bude chtít podřadit, a pro jistotu počítejte s tím, že ta vaše nová vystrčená 20“ kola nezůstanou bez poskvrny. A když ho necháte jet někam dál, připravte se psychicky na telefonát, ve kterém vám oznámí, že stojí tam a tam a že mu to nejede, protože natankoval naftu, že je na to ze služební octavie zvyklý…

Bonus na závěr: Jezděte pravidelně na okruh
Okruhové dovádění je prima věc, ale pokud na to vaše auto nebylo aspoň částečně připraveno už od výrobce, každý kilometr na okruhu se dá přirovnat ke stovce kilometrů na silnici. Pamatujte, že chladící soustava vašeho auta není na takto extrémní zátěž dimenzována a brzdy také ne. Proto, když vás čeká dejme tomu půlhodina ježdění, každé třetí kolo nechte auto vychladnout. Brzděte krátce a přerušovaně, aby si brzdy stačily odpočinout, nevytáčejte motor do červeného pole a v zatáčkách zvolněte.

Na okruhu dostávají neuvěřitelně zabrat hlavně uložení náprav. A jízda přes obrubník také není zrovna to nejlepší pro vaše auto. Pokud to tedy myslíte s okruhovým ježděním vážně, je lepší koupit si auto speciálně na něj, nebo náležitě všechno upravit tak, aby to ostré nasazení vydrželo. Ale o tom někdy příště.

 

24.5.2023 7:35| autor: Redakce Autoweb.cz | zdroj: Osobní zkušenost redaktorů

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist