Goodyear vyvíjí pneumatiky pro závody tahačů a prezentuje odolnost standardních koster

Goodyear dodává obutí pro závody už třináct let, historie začala v roce 2003, kdy pořadatelé oslovili výrobce s dotazem, zda by neměl zájem dodávat pneumatiky pro evropský pohár tahačů.
goodyear-vyviji-pneumatiky-pro-zavody-tahacu-a-prezentuje-odolnost-standardnich-koster.jpg Zdroj: archiv redakce

Goodyear považuje závody tahačů za velice zajímavou příležitost, jak předvést kvalitu svých pneumatik a přiblížit ji tisícům fanoušků tohoto sportu, z nichž mnozí v oboru silniční dopravy také pracují. „Pozici exkluzivního dodavatele pneumatik pro Mistrovství Evropy tahačů FIA přikládáme velký význam. Máme díky ní příležitost nejen předvést skvělou odolnost a výkonnost našich standardních výrobků, protože závodní pneumatiky jsou postaveny na základě standardních koster našich běžných pneumatik, ale také se setkat s tisíci fanoušky závodů tahačů, kteří často pracují v oboru dopravy,“ řekl Benjamin Willot, obchodní a marketingový ředitel společnosti Goodyear pro Evropu, Střední východ a Afriku.

„Závody tahačů jsou důležité také pro další vývoj našich pneumatik. Inženýři našeho inovačního střediska v Lucembursku museli pracovat velmi tvrdě, aby vyvinuli pneumatiky, které jsou vysoce výkonné i za extrémních podmínek. Poznatky, které přitom získali, mají velký význam i při vývoji pneumatik určených pro běžná nákladní vozidla.“ Pro závody se od začátku používají pneumatiky o rozměru 315/70R22.5, a to ve stejném provedení pro použití na řízené i hnané nápravě a za všech podmínek, tedy na suchém i mokrém povrchu.

Pro první sezónu (2004) Goodyear jako ideální standardní pneumatiky vybral pneumatiky 315/70R22.5 Marathon RHS (Regional Haul Steer), které pouze upravil tak, aby vydržely náročné podmínky závodů. Především musel omezit zahřívání pneumatik uvolňováním tepla při provozu tahačů o hmotnosti 5,5 tuny a výkonu 1500 koňských sil, které na okruhu vyvinou rychlost až 160 km/h. Dosáhl toho snížením hloubky dezénu, tedy zmenšením tloušťky běhounu. V další fázi se Goodyear zaměřil na vývoj speciální směsi a posléze i na výrobu skutečně specializovaných pneumatik pro závody tahačů.

Cílem vývoje bylo, aby směs zajistila lepší přilnavost na mokrém i suchém povrchu, avšak současně závodníkům nabídla nákladově přijatelné charakteristiky opotřebení. Výsledkem byl speciální dezén a forma pro sériovou výrobu pneumatik na výrobní lince. Pro zkoušky nových pneumatik byl zaveden zvláštní hodnotící program na zkušebních okruzích společnosti Goodyear v Lucembursku a Francii.

Závodní tahače při testech řídili zkušení závodníci, kteří dávali pneumatikám při jízdě na nejrůznějších površích za mokra i sucha pořádně zabrat. Výsledkem vývoje byly pneumatiky Goodyear Marathon RHS-RC, které se začaly vyrábět v roce 2004 a zaznamenaly potom při závodech četné úspěchy. V roce 2006 se vývoj pneumatik Goodyear Marathon RHS-RC posunul do další fáze s označením Goodyear Truck Racing.

Cílem vývoje bylo přitom zejména další zvýšení výkonnosti pneumatik. Vývojáři vycházeli opět ze standardních pneumatik Goodyear 315/70R22.5 a jejich hlavním úkolem bylo zvýšit jejich výkonnost především omezením rizika přehřátí a zvýšením boční tuhosti. V zájmu lepšího kontaktu s jízdní dráhou využili speciální běhounovou směs a nový dezén běhounu. Goodyear kladl vždy na první místo kvalitu, proto i tyto nově vyvinuté pneumatiky splňovaly požadavky kvalitativních norem platných pro veškerý výrobní sortiment značky Goodyear, včetně předpisu 54 EHK OSN, což je norma, kterou splňují i současné závodní pneumatiky.

V roce 2011 byla do závodních pneumatik zavedena technologie radiofrekvenční identifikace (RFID). Všechny pneumatiky jsou při výrobě vybaveny mikročipem, který umožňuje jejich unikátní elektronickou identifikaci. Díky čipům mohou pracovníci federace FIA (Fédération Internationale de l’Automobile) ověřovat, zda se všechny týmy řídí platnými předpisy pro pneumatiky, a lépe řídit pneuhospodářství závodů. V roce 2016 FIA společnost Goodyear zvolila za výhradního partnera Mistrovství Evropy tahačů FIA na období tří let a dále tak prodloužila jejich dlouhodobé partnerství.

To pokračuje i letos, kdy se při závodech používají pneumatiky Goodyear Truck Racing, které se vyrábějí s použitím koster nejnovější generace. Pneumatiky jsou charakteristické unikátním dezénem běhounu s asymetrickým ramenem a obvodovými drážkami a nabízejí všem závodníkům stálou a vysokou výkonnost na všech závodních tratích. Závodní pneumatiky Goodyear pro tahače se vyrábějí v Lucembursku, odkud se přepravují na jednotlivé závody, kde je spravuje jejich pořadatel. Ten také pneumatiky dodává jednotlivým týmům a ve spolupráci s inženýry společnosti Goodyear je instaluje na vozidla a hustí.

Zbývající program Mistrovství Evropy tahačů FIA 2017
26. – 27. srpna – Hungaroring – Maďarsko
2. – 3. září – Most – Česká republika
16. -17. září – Zolder – Belgie
22. – 23. září – Le Mans – Francie
7. – 8. října – Jarama – Španělsko

tisková zpráva Goodyear 

3.8.2017 8:54

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist