Beran: Průjezd zakázán po novu

Můžete vjet do úseku, kde je "Průjezd zakázán"? Ano, můžete, ale musíte mít důvod. A nesmí to být tyto dva...

Vzhledem k tomu, že jsem dostal několik dotazů k tomu, jak vlastně funguje nově značka zakazující průjezd s účinnosti od 1. 1. 2016 (máme novou vyhlášku 294/2015 Sb., která nově upravuje dopravní značky), rád bych se této problematice dnes věnoval podrobněji.

V dřívější právní úpravě (vyhláška 30/2001 Sb.) se jednalo o dopravní značku č. B32 „Jiný zákaz“, která měla ve svém středu nápis „Průjezd zakázán“.

Definice zákazu průjezdu byla taková, že řidič nesměl do označeného úseku vjet, „…aniž by jízdu přerušil, například za účelem naložení nebo složení nákladu…“

Pokud jste tedy v minulosti přemýšleli nad tím, jak to provedete a co řeknete, když do toho zákazu vjedete a budete zastaveni policistou, tak jste patrně rozvíjeli myšlenky na to, že tam zastavíte a budete jakože předstírat, že za někým jedete nebo že tam bydlíte. Každopádně podmínkou bylo přerušení jízdy, tzn. zastavení vozidla, a to zpravidla za nějakým účelem.

Nově je definice dané značky formulována tak, že řidič musí mít důvod (jakýkoliv), s výjimkou „objíždění dopravně složité situace“ nebo „zkracování si cesty“.

Jak patrno, není nutné už zastavovat, ale je nutné mít důvod. Ten důvod není nijak pozitivně vymezen, jen se nesmí jednat o důvody uvedené shora. Na první pohled je zřejmé, že nová definice je širší, když postačí jakýkoliv důvod, s výjimkou těch shora uvedených. Lehce pikantní v této souvislosti je, že např. u zkoušek z autoškoly (alespoň to tak plyne z mé nedávné zkušenosti s autoškoly s motorkou) se za dostačující u zkoušky považuje to, když žák zastaví za značkou (jakkoli to nově není o zastavení), čímž údajně prezentuje onen důvod.

Faktem nicméně je, že zastavit nutné není (pravidla to již výslovně nevyžadují), ale postačí téměř jakýkoliv důvod. Na druhou stranu, asi není rozumné a taktické skutečně jakýkoliv důvod používat, protože některé typy argumentace mohou být vnímány jako účelové, ačkoliv výslovně zákonu neodporují, jakkoli je argumentační pozice nově usnadněna.

Pokud už tedy tuto zákazovou značku aktuálně budete chtít porušit, určitě bych doporučil si dát práci s nějakou přesvědčivou argumentací a tedy oním důvodem, proč za danou značku můžete vjet, ale určitě neuvádějte ty dva uvedené shora, i když ty nejspíš důvodem právě budou.

20.6.2016 1:08| autor: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist