autoweb.cz > výbava auta > pneumatiky > tlak v pneumatikách > Jedete na dovolenou? Zkontrolujte pneumatiky!
Jedete na dovolenou? Zkontrolujte pneumatiky!
Několik jednoduchých rad, se kterými přichází výrobce pneumatik a kterým přikládá v souvislosti s právě probíhající sezónou letních dovolených mimořádný význam. Už jen z pohledu výzkumu, který při kontrolách automobilů po celé Evropě odhalil, že více než 78 % vozidel jezdí na pneumatikách, které nevyhovují požadavkům na bezpečný provoz. Tak co tedy podle Bridgestone dělat? Chystáte se na dovolenou, zavazadla se pomalu hromadí v předsíni a je třeba připravit auto na cestu… K zajištění bezpečného cestování stačí tři rychlé kontroly.
Zkontrolujte hloubku dezénu.
Samozřejmě, nepřipouštíte si nic jiného než slunečné počasí, ale znáte to, dešti se, pokud neplánujete cestu přes Saharu, možná nevyhnete. A s dostatečnou hloubkou dezénu můžete řídit s absolutní i během zhoršených meteorologických podmínek. Minimální legislativou požadovaná hloubka vzorku je 1,6 mm a nejde jen o to, nedostatečná hloubka dezénu má za následek prodloužení brzdné dráhy na mokrém povrchu.
Zkontrolujte tlak vzduchu v pneumatikách.
Tohle je asi samozřejmost, minimálně pro každého řidiče, který jezdí více či méně sportovně, Optimální práci odvádí guma jen při optimálním tlaku… Takže se přesvědčte, že máte dostatečně nahuštěné pneumatiky a nezapomeňte, že pro plně naložený vůz jsou doporučené odlišné hodnoty tlaku vzduchu v pneumatikách.
Takže pokud máte na střeše box plný až k prasknutí a v zavazadelníku kola, bowlingové koule nebo složený horkovzdušný balón, tak upravte. Doporučené hodnoty na přední a zadní nápravě naleznete na vnitřní stěně dveří, na víčku palivové nádrže nebo v uživatelské příručce pro uživatele. Tlak vzduchu v pneumatikách se kontroluje ve studeném stavu, ale to asi víte. Stejně jako znáte důvod, proč se o tlak v pneumatikách starat – podhuštěné pneumatiky zhoršují ovladatelnost, jízdní vlastnosti a brzdění.
Zkontrolujte poškození nebo opotřebení.
Pokud jste na těch samých gumách ještě před několika dny „týrali“ auto na závodním okruhu, je tento bod pro vás extra důležitý. Nicméně i bez této předchozí aktivity zkuste odhalit oděrky, šrámy a možná jiná poškození nebo nerovnosti. Během dlouhé cesty se mohou snadno zvětšit různě poškozená místa na pneumatice, například od ostrých předmětů. V případě pochybností se obraťte na odborníka, aby posoudil případné riziko. Asi není třeba říkat proč.
DOPORUČUJEME: 10 tipů pro jednání s policií
Když pomineme fakt, že není nic horšího než v noci na dálnici řešit výměnu kola nebo někde na rumunském venkově shánět servis, tak samo o sobě je podstatné, že poškozené nebo opotřebované pneumatiky mohou za jízdy prasknout a způsobit případně ztrátu kontroly nad autem. Těch pár minut kontroly před jízdou se pak jako investice do bezstarostné cesty určitě vyplatí.
Kvíz: Jak dobře znáte automobilovou hantýrku?
Kvízy | vydáno 19. 1. 2017
Autoweb.cz, zdroj Bridgestone