První servis ojetiny: Co je třeba udělat hned po koupi ojetého auta?

Hned po koupi ojetiny by měl následovat první servis a s ním spojené nezbytné investice. Často tak lze předejít daleko větším nákladům.
profiauto-1-2-1100x618.jpg Zdroj: ProfiAuto

Motorista pořizující nový vůz má mnohem lehčí situaci než kupec ojetého automobilu. Výrobcem předepsané prohlídky a servisní intervaly hovoří jasně, navíc jde o vozidlo neopotřebené. Avšak ten, kdo pořizuje ojetinu, která již není v záruce, se musí o opravy vozidla postarat sám. První, spojená s kontrolou zakoupeného automobilu, by měla přijít co nejdříve. Tedy nejlépe ihned po zakoupení vozu.

Finanční rezerva nutná

Přijít do autobazaru se 100 000 korunami v kapse a všechny je za auto utratit, opravdu není dobré. „Vždy je třeba počítat s určitou finanční rezervou,“ upozorňuje ředitel prodeje AAA AUTO. „To platí, i když pořizujete vůz v dobrém technickém stavu. Vždy je vhodné absolvovat odbornou prohlídku a minimálně vyměnit olej,“ dodává. S jeho názorem koresponduje pohled Tomáše Pánka, jednatele společnosti Extra Motor, která s ojetými automobily obchoduje: „U běžných vozidel by si měl nový majitel nechat na prohlídku a případné odstranění závad přibližně patnáct až dvacet tisíc korun.

Tato částka se samozřejmě může lišit podle stavu konkrétního auta. V případě normálního opotřebení by však měla stačit.“Přestože nejde o žádné nové informace, stále se najde mnoho řidičů, kteří tyto rady ignorují. Automobil nekontrolují, někdy dokonce ani nevymění olej, u něhož nemohou znát stáří ani kilometrový proběh. Přitom nemusí docházet k viditelnému poškození vozu, problém se může projevit až časem nadměrným opotřebením určitých částí, To se přirozeně negativně podepíše na životnosti automobilu a jeho hodnotě při případném pozdějším prodeji.

Začněte olejem

„Jestli se něco opravdu nevyplatí podcenit, pak je to výměna oleje a rozvodů,“ varuje Tomáš Rajchman, automechanik se specializací na vozy značky Ford. Tyto položky musí první servis ojetiny rozhodně obsahovat. „Pokud nevíte, jaký olej použít, nic se neděje. V autoservisu budou vědět, která náplň je právě pro váš motor nejvhodnější. U aut s vyšším kilometrovým proběhem může opravce doporučit hustší olej, a tím omezí jeho spotřebu ve vyběhanějších motorech,“ zasvěcuje do údržby Rajchman. Existují i oleje určené především pro vozidla s vysokým kilometrovým proběhem.

Při výměně oleje je bezpodmínečně nutné měnit i olejový filtr. Pokud je automobil osazen motorem s řemenovým rozvodem (při prasknutí rozvodového řemenu hrozí závažné poškození agregátu), mělo by se přistoupit k výměně rozvodů. Určitě se nespokojte s pouhou výměnou řemenu. Důležitou úlohu zrají také kladky. Při ponechání starších nemusí docházet k optimálnímu napínání řemenu. Ten pak může přeskočit nebo dokonce spadnout. Je-li na rozvodech vodní pumpa, její výměnou zabráníte pozdějším potížím s protékáním. Na kolik výměna rozvodů přijde je dobré se informovat ještě před koupí vozu. U mnohých modelů jde o poměrně levný nebo cenově přijatelný zákrok. Existují však vozy, u nichž se jedná o celkem vysokou investici.

Šetřit se nevyplácí

Velkou pozornost si zaslouží i brzdový systém. S tím souhlasí i Alexandr Beneš, manažer servisu General Automobil Czech: „Rozhodně je třeba udělat celkovou kontrolu brzd. Jde o nejdůležitější součást automobilu, která má zásadní vliv na bezpečnost posádky. Podle toho je třeba k jejich prověrce a případné opravě přistupovat.“ Jednoduchá prohlídka brzdového obložení a kotoučů tedy není dostačující.

„Doporučuji důkladně zkontrolovat i brzdová vedení, zejména pak stav hadiček. Mohou být zpuchřelé nebo popraskané. Případná poškození odhalíte, pokud hadičku ohnete na jinou stranu, než je běžně zkroucená. Pozornost si zaslouží také brzdová kapalina. Správně se má měnit každé dva roky! S narůstajícím stářím totiž klesá bod varu, a to se projevuje slábnutím brzdného účinku. Bod varu jde přitom jednoduše změřit,“ vysvětluje Beneš.

Na místě je i důsledná kontrola pneumatik. Můžete tak odhalit nejen špatný stav pláště, ale i chybnou geometrii. Pozor tedy na nerovnoměrné opotřebování, ale i na boule nebo praskliny pláště. Guma stárne, dobrý vzorek zkrátka není vše.

Špatný nápad nepředstavuje ani návštěva servisu vybaveného diagnostikou pro automobily dané značky. Na počítači lze načíst paměť závad a nový majitel tak získá přehled, co je třeba řešit. Alexandr Beneš v tomto případě doporučuje návštěvu značkového servisu: „Diagnostikou jsou vybaveny často i menší soukromé opravny, avšak ne vždy si se zjištěnou poruchou umějí účinně poradit.“

Na co ještě nezapomenout?

Před zimním obdobím je dobré prověřit nemrznoucí kapaliny. Chladící směs v motoru jde snadno změřit. Stejně tak lze prověřit autobaterii (pokud není užita takzvaná bezúdržbová). „Často bývá opomíjený palivový, ale i vzduchový filtr. Přitom jejich zanesení má vliv na funkci motoru,“ upozorňuje na obvyklé chyby Alexandr Beneš z General Automobil Czech. Tomáš Rajchman zase poukazuje na stav kabinového (pylového) filtru: „Mnoho motoristů si stěžuje, že se jim mlží čelní sklo. Ve většině případů přitom stačí vyměnit zanesený kabinový filtr a je po potížích.“

První servis je také příležitostí pro opravu různých nedostatků zjištěných při pořizování ojetiny. Nejčastěji jde o výměny silentbloků zavěšení náprav či uložení a táhel stabilizátoru. Někdy je třeba řešit různé drobné úniky oleje, zejména okolo víka ventilů nebo olejové vany motoru. Časté jsou i vytlučené čepy přední nápravy nebo opotřebené tlumiče pérování a ložiska kol. V případě tlumičů je nutná výměna i jejich horních uložení.

24.1.2020 9:12| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist