10 rad, jak si snadno přezout auto svépomocí

Spoléháte raději na své "zlaté české ručičky", než abyste utráceli zbytečně za pneuservis? Přezout auto doma můžete, ale pozor na drobnosti.

Pozn. redakce 27.10.2012: Od 1. listopadu zase budeme „muset“ jezdit jen na zimních. Víte ale, jak si auto přezout sami bez pomoci servisu? Proto znovu zařazujeme na hlavní stránku již dříve zveřejněný článek. A navíc, pokud nás nečtete z Kanárských ostrovů, právě napadl první sníh a nadílka má pokračovat.

Pravděpodobně se teď chystáte přezout auto z letních na zimní pneumatiky. Pokud ale máte druhou sadu gum na samostatných discích, nemusíte do specializovaného servisu a teoreticky si je můžete přehodit sami svépomocí. Na první pohled je to jednoduché, ale nesmíte zapomenout na několik důležitých věcí.

Čtěte také: Zákon a tzv. povinné zimní pneumatiky

Pokud se rozhodnete auto přezout sami, máme pro vás několik tipů, jak si ušetřit práci, námahu a starosti.

1) Vyberte si vhodné místo
Doufáme, že máte dost rozumu, abyste auto zaparkovali na rovině. Jistě, i v mírném kopci se dá zvednout na heveru, ale zbytečně riskujete. Nepřezouvejte kola na hlíně nebo trávě, najděte si místo s pevným a rovným podkladem – nejlépe asfalt, beton nebo dlažbu. Připravte si pod sebe nějaký kartón nebo starý kus hadru, který pak vyhodíte. A pomůžou i pracovní rukavice, protože ta černá špína pak z rukou nejde ani ředidlem…


2) Zkontrolujte stav kol
Ještě, než začnete auto přezouvat, prověřte stav pneumatik – nesmí být zpuchřelé, hledejte boule, kontrolujte vzorek a měrkou zjistěte, jestli se sjíždějí rovnoměrně. Nerovnoměrné sjíždění svědčí zpravidla o neseřízené geometrii podvozku. Stejně tak prověřte právě sundané pneumatiky, změřte hloubku vzorku a kola omyjte. Sundaná kola označte na bočnici křídou, ať víte, kde na autě byla.

3) Označte pneumatiky
Nenapsali jste si na podzim křídou na kola, kde které bylo? Tak to vám nezávidíme, protože teď budete muset odhadovat, kde máte více vzorku. Zpravidla se u předokolek sjíždějí rychleji přední kola, u čtyřkolek také. U zadokolek je sjíždění kol na obou nápravách prakticky stejné, ale neplatí to vždy. Pokud máte na přední a zadní nápravě stejný rozměr pneumatik, je vhodné kola přehodit a to, které bylo minulý rok vzadu, dát dopředu a obráceně.

4) Pozor na směr otáčení
Pamatujte, že jsou některé pneumatiky směrové a dbejte na správný směr otáčení. Značí se anglickým nápisem ROTATION a šipkou. Šipka musí směřovat po  směru jízdy.5) Jak zvednout auto
Na bočním prahu auta najdete takové značky (trojúhelínk, kolečko, šipka…) a to je místo, kde byste měli umístit hever. U každého auta je jiný, ale princip je vždy stejný – snažte se ho udržet v kolmé poloze. A ještě něco – nejprve si šrouby o půl otáčky povolte, když je auto ještě na zemi, jinak s nimi nehnete.

6) Když je kolo dole
Když už máte sundané kolo, zkontrolujte aspoň pohledem stav brzdového obložení, kotouče a dílů podvozku, na které vidíte. Například, jestli není prasklá pružina nebo jestli někde něco neteče.

7) Šrouby
Vedou se diskuse, zda šrouby nemazat či mazat. No, zkušenost, velí lehce namazat – třeba stříknout konce šroubů sprejem WD40, aby se vám za půl roku dobře povolovaly. Neznáme nikoho, komu by se namazané šrouby povolily. Následně na autě utahujte vždy křížem. Dokud je auto na heveru, utáhněte šrouby tak, aby se kolo neviklalo. Spusťte auto na zem a šrouby dotáhněte, ale nervěte je zbytečně silou, ať s nimi na konci sezóny hnete.8) Tlak
Tlak v pneumatikách klesne za půl roku klidně i o třetinu. Proto je dobré kola před uložením „ke spánku“ lehce přefouknout. Teď pravděpodobně k pumpě dojedete (když nemáte doma kompresor), ale počítejte s tím, že jsou kola o trošku měkčí, takže se zhorší jízdní vlasnosti auta. Dofoukněte kola na požadovaný tlak a nepřefukujte nad doporučení výrobce.

9) Sledujte změny v chování a vyvážení
Protože doma pravděpodobně nemáte profesionální vyvažovačku, jděte auto projet a poslouchejte divné zvuky a sledujte vibrace. I jemné otřesy (hlavně v  řízení) znamenají špatné vyvážení ráfku. S tím si sami asi neporadíte a  budete muset do pneuservisu. Když už ne před každým přezutím, tak aspoň jednou za dva roky byste si měli nechat kola převážit.

10) Naučte se s autem znovu
Změna pneumatik se do jízdních vlastností auta projeví docela dost. Letní pneumatiky budou mít lepší trakci a budou lépe brzdit (aspoň by to tak mělo být), ale nejhorší je přechod na zimní. Zimní pneumatika na suché vozovce poskytuje mnohem menší oporu a musíte se znou s autem trochu sžít. Proto si někde na bezpečném místě osahejte, co auto dělá a jak se chová při brzdění a v zatáčce. Není neobvyklé, že se na zimu nazouvá kolo s menším průměrem ráfku a užší pneumatikou, takže auto nebude „sedět“ tak, jak jste teď byli zvyklí.

Dalibor Žák

27.10.2012 1:00| autor: Dalibor Žák

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist