Řidiči kašlou na kontrolu pneumatik, brzd a světel

Průzkum mezi třemi tisícovkami motoristů odhalil, že velká část řidičů nekontroluje životně důležité součástky.

Kontrolujete pravidelně stav brzd a hladinu brzdové kapaliny? Hlídáte si tlak v pneumatikách a hloubku dezénu? Víte vůbec, jaké je zákonem povolená hloubka dezénu pneumatik? Tak přesně takové otázky položili specialisté britské společnosti Manheim Auctions (zabývá se prodejem nových i použitých aut) přibližně třem tisícovkám motoristů.

Z odpovědí vyplynulo, že velká část řidičů úplně zanedbává ty nejelementárnější věci přímo se týkající bezpečnosti – tedy pneumatiky a brzdy. „Heslo bezpečnost především plno řidičů změnilo na bezpečnost naposled,“ řekl Craig Mailey, ředitel marketingu společnosti Manheim Auctions. Obává se, že motoristé si jednoduše neuvědomují rizika spojená s provozem aut v nevyhovujícím technickém stavu.Přibližně 20 % motoristů nekontroluje stav a hladinu brzdové kapaliny, každý šestý řidič neví, jestli mu svítí všechna brzdová světla a každý devátý vůbec nekontroluje stav pneumatik, tlak vzduchu v nich a hloubku dezénu. Alarmující prý je, že plných 85 % řidičů neví, jaká je minimální zákonem dovolená hloubka dezénu pneumatik.

Craig Mailey dále radí, že pokud si nejsou motoristé jistí, mají navštívit nejbližší servis, který za necelých 15 minut zkontroluje celé auto a všechny jeho důležité funkce. Nabádá také řidiče, aby se naučili rozumět varovným kontrolkám a co dělat, když se některé za jízdy rozsvítí. Řidiči pak mohou předejít nejen fatální poruše celého auta, ale především nebezpečným situacím jako je požár nebo selhání brzdové soustavy.Řidiči si prý také neuvědomují, že i sebemodernější auto je naprosto závislé na stavu pneumatik, neboť to je jediná věc, která ho drží na silnici. Nepomohou pak žádné záchranné elektronické systémy, pokud auto jezdí na starých opotřebovaných pneumatikách.

Hodně řidičů, a především pak ženy, vůbec neví, jak se kontroluje hloubka dezénu pneumatik, jak zjistí u svého auta hladinu motorového oleje a kde najdou nádržku s brzdovou kapalinou. Přitom stačí jednoduchý krok – podívat se do návodu k obsluze nebo kontaktovat autorizovaný servis.

autoweb.cz

22.8.2011 1:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist