Benzin bez biosložky stále pokračuje. Konec přimíchávání je v nedohlednu

Biopaliva jsou žhavým tématem českých motoristů, kteří při každém čerpání pohonných hmot řeší, jestli biosložka povinně obsažená v benzinu a naftě neškodí v dlouhodobém horizontu jejich motorům.
shutterstock_1931409527-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Expertní rada evropských akademií, jejíž členem je od roku 2004 i Akademie věd ČR, už dříve Evropské unii prezentovala výsledky svých studií na poli biopaliv pro pohon motorových vozidel. Jedná se zejména o funkci a vliv biopaliv tzv. první generace, tedy těch, k jejichž výrobě se používá přímo rostlinná produkce zemědělství.

Rada uvedla závěry, podle kterých mají biopaliva nepatrný, nebo dokonce vůbec žádný vliv na omezení produkce skleníkových plynů. To žádá směrnice Evropské unie, ale biopaliva první generace to nejsou schopna splnit.

Navíc biopaliva značně ovlivňují produkci potravin. Zemědělci mohou upřednostňovat produkci dotovaných biopaliv a teoreticky tak může dojít k situaci, kdy budeme nuceni všechny potraviny dovážet. Navíc některým částem motoru, zejména vozidel staršího roku výroby, biosložka také neprospívá.

Expertní rada už dříve uváděla, že honba Evropské unie za dosažením cíle 10% podílu biopaliv do roku 2020 povede naopak ke zhoršení stavu životního prostředí. Je na místě zahájit diskuzi, zda nebude lepší koncepci biopaliv změnit, nebo od ní úplně opustit.

V současné době na českém území můžete natankovat benzin s označením E 5, který obsahuje 5% podíl biosložky, a naftu s označením B 7 s obsahem biosložky 7 %, což je také pro naftu prozatím maximální možná hodnota. V případě benzinu je maximální možný podíl biosložky 10 %, s takovým palivem se můžeme běžně setkat v zahraničí.

6.9.2022 7:35| autor: Tomáš Malík

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist