Další z nemožných rekordů pokořen, rychlostní jízda na dvou kolech!

Jak rychle se dá jet v jedné stopě? Tedy upřesněno, jak rychle se dá jet v jedné stopě, ehm, s dvoustopým vozidlem?

Velmi, velmi rychle, jak se dozvíme obratem, nový světový rekord pro nejrychlejší vozidlo jedoucí po dvou kolech je 186,269 km/h a ustanovil ho ostřílený profesionální kaskadérský řidič Vesa Kivimäki z finského města Härmä.

Nešlo o první pokus, už dřív se Kivimäki pokusil překonat rekord pro nejrychlejší vozidlo jedoucí po dvou kolech, ale neúspěšně. V určitém okamžiku si uvědomil, že klíčem k dosažení rychlostního rekordu je mít mimořádně odolné pneumatiky. Tak došlo na spolupráci s Nokian Tyres.

„Když jsem zjistil, že odborníci v Nokian Tyres vyvinuli technologii aramidových bočnic, která zvyšuje odolnost pneumatik, chtěl jsem se pokusit překonat rekord ve spolupráci právě s jejich týmem. Také jsem věděl, že společnost dosáhla v roce 2013 světového rekordu pro nejrychlejší vůz na ledě. Proto jsem na konci roku 2015 oslovil Nokian Tyres a Vianor s žádostí o spolupráci,“ říká Vesa.

Vesa Kivimäki si pro pokus o rekord vybral BMW 330 upravené tak, aby mohlo jet po dvou kolech při maximu bezpečnosti. Diferenciál byl svařen, aby zůstal zablokován, upraveny byly tlumiče s pružinami. Výkon vozu byl navýšen na 400 koní. Aby se minimalizovalo nebezpečí požáru, byl odstraněn vnitřek vozu a jako palivo byla použita nafta, méně vznětlivá než benzín.

Rekordu bylo dosaženo na letištní ranveji dlouhé 2 kilometry a široké 50 metrů. Průměrná rychlost první jízdy byla 190,074 km/h a druhé jízdy 182,463 km/h. Nový světový rekord – rychlost 186,269 km/h – je průměrná hodnota z těchto dvou měření. Pro úplnost si připomeňme, že předchozí světový rekord je z roku 1997, kdy Švéd Göran Eliason jel po dvou kolech rychlostí 181,25 km/h.

25.10.2016 9:07

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist