Filmy o autech, na které jsme se (ne)museli dívat

Máte rádi filmy typu Grand Prix pro jejich skvělé automobilové scény? My také. Byla ovšem doba, kdy jsme o nich mohli jenom snít.

Hned na začátku si možná přiznejme, že tenhle článek je o spolupráci a že je nutná vaše soušinnost. Naše znalosti a vědomosti jsou omezené… O co jde? Blíží se svátek 17. listopadu, připomínka, jak jsme se v roce 1989 zbavili nadvlády komunistické strany.

Tehdy došlo k otevření hranic a trhu, včetně toho filmového a my jsme mohli konečně vidět (myslím my, automobiloví nadšenci) takové filmy jako Le Mans, Bullit, a podobně. Tedy snímky proslulé honičkami nebo auty vůbec.Nicméně zpátky před rok 1989, bez špetky patosu a nostalgie. V podstatě jde o to vzpomenout si a přijít na film, který se k nám přes železnou oponu dostal a měl alespoň nějakou (pohledem petrolheada) hodnotu.

Před sametovou revolucí jich nebylo mnoho. Samozřejmě, (a nechme teď stranou ideologii) nesmrtelný Major Zeman tu a tam nabídl nějakou automobilovou honičku, pokud šlo o zápletku v Německu, tak i se zahraničními auty. Scény spíše než na auta se soustředily na to, aby Regina Rázlová neukázala víc než jen obnažený kotník.

Zajímavější byl Upír z Feratu. Určitě po stránce filmové, nápad auta jezdícího na krev nebyl špatný, ale jako klasický automobilový film, ne, nebyl uplně to pravé. Jen pro upřesnění, speciál byl postaven na základě Škody 110 Super Sport.
Kdyby dnes mohl vznikl film Jáchyme, hoď ho do stroje, možná by scéna z automobilových závodů byla obšírnější. Takže také nic.


Ford Mustang Convertible ´66 v českém filmu? Luděk Sobota skoro jako Bullitt…

Přes čáru se k nám „za totáče“ dostali Bodie a Doyle, a to už byla jiná káva. Honičky byly snad v každém díle a snad každou honičku zakončili profesionálové z CI-5 otočkou přes ruční brzdu. Každý pamětník tehdy chtěl mít Ford Granada 2.8i Ghia,Ford Escort RS 2000 a Ford Capri 3.0 Sport. Nebo ne?

Alain Delon jezdil v autech francouzské provenience, stejně tak Jean Paul Belmondo, pokud se nejednalo o Lotus ve filmu Velký šéf, takže scény dopadaly většinou komicky. Komičtější byl už jen Četník (i když ten kromě terénního Citroenu a „Kachny“ také okusil kouzlo Mustangu) a … nebo „tajemný“ a nebezpečný Fantomas. Citroen DS ale asi neměl na plakátu nikdo.Něco z automobilového světa nabídla Itále. Jestli se rozzlobíme, budeme zlí, pojednává vlastně jen a pouze o tom, kdo vyhraje závodní buggynu. Legrační dvojice Bud Spencer a Terence Hill měla i své dvojníky, Šimon a Matouš ovšem pro cestu na Riviéru zvolili kamion. Jako Kris Kristofferson v kultovním filmu Konvoj.


Světácký pohled, cigáro na rtu, kráska po boku… Bylo jedno, čím Belmondo jede.

To nejlepší na závěr, Únos aut. Německo-italská záležitost našlapaná skvosty typu Monteverdi, Mercedes C111, pak nekonečná řada Porsche a nějaké to Ferrari.

DOPORUČUJEME: Pět filmů o autech, které vás nenaučí řídit

A to je z naší strany asi všechno… Jak bylo řečeno na začátku, teď jste prosím na řadě vy. Na jaké filmy jsme zapomněli, nebo jaké jsme vůbec neviděli? Jak z tuzemské, tak zahraniční produkce. Dáme dole v komentářích pod článkem dohromady alespoň pět filmů, které se k nám dostaly a stály za to?

Autoweb.cz

8.11.2012 6:30

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist