10 nejnebezpečnějších činností za volantem

Myslíte si, že je nejhorší telefonování? Zdaleka ne!

Úředníci nám sice zakázali telefonovat, ale existují mnohem nebezpečnější činnosti, které někteří řidiči dělají docela často a přesto není jejich zákaz dán zákonem.

V tomto případě by tedy měl zafungovat hlavně zdravý rozum a když už musíte nějakou z následujících činností dělat, je rozhodně lepší auto odstavit.

Seřadili jsme deset nejčastějších neduhů, se kterými se na silnicích setkáváme snad denně podle stupně nebezpečnosti, jak to vidíme my. Napadá vás ještě nějaká další nebezpečná činnost? Sdělte nám svůj názor v diskusi pod článkem.

 

10. Telefonování

Zákon držení mobilního telefonu v ruce zakazuje, ale ve skutečnosti není vyřízení telefonního hovoru za jízdy tak nebezpečné, jak by to mohlo vypadat. Samozřejmě není úplně nejlepší telefonovat v hustém městském provozu, ale pokud máte například v autě automatickou převodovku, určitě shledáváte telefonování za jízdy mnohem bezpečnější, než třeba zadávání cílové destinace do navigace.

 

9. Pití

Manipulace s nápojem, ať už v kelímku nebo láhvi, zaměstnává řidiče snad ještě víc než mobilní telefon. Kelímek s víčkem a brčkem z drive-inu lze ještě chápat jako bezpečný, ale například velká PET láhev si vynutí tolik pozornosti, že prostě nejde auto ovládat bezpečně. A to úředníkům také nevadí.

 

8. Emocionální diskuse se spolujezdcem

Nenechat se unést emocemi je velmi těžké a když se do toho vloží spolujezdec a dojde třeba i k ostřejší výměně názorů, řidič naprosto ztratí koncentraci. Vedle toho jsou zpravidla emocionální projevy doprovázeny výraznou gestikulací a podle testů je mnohdy takové mluvení nebezpečnější než telefonování.

 

7. Poslech hlasité hudby

Hlasitá hudba otupuje prostorové vnímání a zkresluje odhad vzdálenosti a rychlosti. Při několika nezávislých výzkumech bylo dokázáno, že poslech hlasité hudby ze jízdy je stejně nebezpečný, jako jízda pod vlivem menšího množství alkoholu. A zkoušeli jste někdy bezpečně zaparkovat s volume otočeným naplno? Je to prakticky nemožné.

 

6. Konzumace jídla

Jak jste si mohli přečíst v článku 10 nejnebezpečnějších jídel a drinků za volantem, rychlá svačina v podobě například hamburgeru není zrovna nejbezpečnější. Je totiž prokázáno, že při konzumaci jídla se mozková aktivita upíná především k přijímání potravy a ne k řízení.

 

5. Kouření

Pomineme teď fakt, že po kuřákovi auto páchne jako mršina tlejícího vorvaně vyvrženého na břeh. Na první pohled nevypadá manipulace s cigaretou nebezpečně, ale jak mohl úředníkům uniknout otevřený oheň v autě, které je plné benzínu a hořlavých materiálů?

K nehodám, které způsobil upadnuvší kus popela nebo celý nedopalek, dochází často, a protože řidič se lekne a ihned začne nedopalek zakutálený za sedačkou hledat, je na malér zaděláno. Pak dochází k nepochopitelným nehodám, kdy někdo trefí čelně na rovné prázdné silnici kamion. A následky takové nehody jsou obvykle fatální. Neměli bychom tedy kouření za volantem také zakázat?

A ještě jedna připomínka: lidé, kteří vyhazují ještě hořící nedopalek z okna na ostatní auta, by měli být na základě nějakého zvláštního právního předpisu přivázání za genitálie do průvanu!

 

4. Psaní SMS

Kdyby se statistiky nehod způsobené „nevěnováním se řízení“ ještě rozdělovaly dále, psaní SMS by v nich určitě mělo velký podíl. Bohužel takové číslo neznáme, takže můžeme jen odhadovat.

Zatímco při držení telefonu u ucha vlastně stále sledujete dění okolo, ťukáním písmen a čísel na klávesnici vzniká riziko největší. Jde hlavně o to, že pohled na displej, který máte přibližně půl metr od obličeje, vyžaduje přeostření zraku, a tak ztratíte úplně přehled o tom, co se děje před vámi. Takže pokud uvidíte auto, které na dálnici podivně kličkuje, je to někdo, kdo s nejvyšší pravděpodobností píše esemesku.

Ve Velké Británii jednou proběhl průzkum, který dokázal, že při psaní SMS řidiči jezdí hůře než v lehce podnapilém stavu.

 

3. Líčení a úprava zevnějšku

Toto se týká především žen, které se snaží v autě dohnat to, co doma nestihly. Kolují o tom vtipy, ale ty přeci musí být založeny na skutečnosti. Stejně jako vtipy o policajtech…

Líčení je snad ještě horší než psaní SMS či cokoli jiného. Přitom by stačilo s úpravou zevnějšku počkat až do zastavení vozidla v cílové destinaci. Ale někdo holt musí vypadat dobře i za jízdy. Co kdyby ho (jí) náhodou vyfotil radar…

 

2. Čtení novin

Čtením si zpravidla krátí dlouhou chvíli řidiči v kolonách, ale manipulace s velkým výtiskem novin je krajně obtížná a nebezpečná. Zaplňuje celý výhled z vozu a nezřídka se stane, že řidič nevědomky uvolní brzdový pedál, auto se mu rozjede a narazí do auta před sebou.

A všimli jste si řidičů kamionů, kteří si čtením krátí zdlouhavou cestu na dálnici? To snad ani nepotřebuje komentář.

 

1. Sex za volantem

Nemáme teď na mysli jízdu s Porsche 911 GT3 RS na limitu, což se sice dá k podobné bohulibé činnosti přirovnat, ale jaksi to nemá nic společného s nevěnováním se řízení.

Jakkoli může vypadat sex v jedoucím autě nereálně, děje se to poměrně často. Nedávno například způsobil řidič nákladního vozu v USA hromadnou nehodu, protože za volantem tahače masturboval. V Německu zas došlo k nehodě po té, co začala spolujezdkyně poskytovat řidiči orální rozkoš. Podle nás je toto počínání nejnebezpečnější a hlavně by s ním řidič (a spolujezdec) měl počkat až do cílové destinace.

autoweb.cz

11.2.2010 6:00

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist