Přeprava domácích mazlíčků má svá specifika, pes za volant nepatří!

Jak přepravovat domácí zvířata, zejm. psy, když zákon mluví v našich podmínkách poměrně nejasně? V první řadě jde samozřejmě o bezpečnost.

Člověk cestuje v doprovodu čtyřnohých tvorů už od počátku věků, a teď nemyslíme to, že využíval a využívá tažná zvířata k přepravě a jízdě, ale že na svých cestách byl doprovázen „nejlepším přítelem,“ tedy psem, A tak je tomu i dnes, jen prostředek se změnil, ovšem to, že lidé cestují se svými mazlíčky, to je na denním pořádku. Automobilka Seat přinesla osm tipů na cestování s domácími mazlíčky, které vám níže představíme a pak doplníme o naše komentáře, vysvětlíme určité detaily a podrobnosti a uvedeme některé věci, které Seat prezentuje, na pravou míru s ohledem na české poměry.

Jak informuje Seat, tak podle údajů nevládní a neziskové organizace ESDAW (European Society of Dog and Animal Welfare), hájící zájmy zvířat, zůstane každý rok na celém světě opuštěno svými majiteli 600 milionů psů. V zemích, jako je Anglie, zůstane podle odhadů každý rok bez domova 200 000 koček a 126 000 psů. Častěji k tomu dochází v létě, kdy mnoho majitelů domácích zvířat nedostojí svým povinnostem při odjezdu na dovolenou. Existuje však několik praktických řešení pro cestování domácích zvířat se svými majiteli.

Platné doklady: Při cestování po zemích v Evropské unii musíte mít u sebe platnou oficiální zdravotní kartu s potvrzením od koncesovaného veterináře a také platný pas pro domácí zvířata. Označení zvířete mikro čipem je důležité pro případ, že by se ztratilo nebo poranilo při nehodě. My ještě doplníme, že jsou zapotřebí potvrzení o patřičném očkování.

Tipy pro snížení stresu a prevenci cestovní nevolnosti: Před cestou zajděte se psem k veterináři na preventivní prohlídku, abyste znali jeho zdravotní stav a zabránili nepříjemným překvapením. „Váš pes by neměl nic jíst nejméně dvě hodiny před začátkem cesty. Dejte mu jen napít čerstvou vodu a léky proti zvedání žaludku, které zabrání zvracení a cestovní nevolnosti,“ doporučuje veterinář Dr. Armand Tabernero. „Úlevu od stresu přinesou přírodní prostředky, jako jsou například kozlík nebo mučenka, které nemají žádné nežádoucí vedlejší účinky,“ dodává.

Nikdy nenechávejte psa volně uvnitř vozu: Podle dopravních předpisů musí zvířata cestovat bezpečně tak, aby nepřekážela řidiči při řízení a neohrožovala stabilitu vozidla. Psi nesmí být uvnitř vozu volně, například na zadních sedadlech. Prudký pohyb psa v případě nehody by totiž mohl způsobit smrtelný úraz samotnému psovi nebo řidiči.

My souhlasíme, při pozorném sledování instruktážního videa Seatu ale musíme ještě podotknout, že pokud naložíme psa do kufru, ve kterém jsou zavazadla, evidentně nijak nezajištěná, zakládáme si tím na velký problém. Už jen průjezd ostřejší zatáčkou nebo razantní brzdění kufru tak, jak jsou ve videu, rozhodí a tyto mohou velice snadno a rychle psa zranit nebo dokonce usmrtit. A řešit ošetření veterinářem na cestě je asi to poslední, co chcete.

Přepravní boxy pro domácí mazlíčky, popruhy nebo dělicí prvky pro bezpečnost všech cestujících: Malí psi mohou cestovat v přepravním boxu na podlaze před zadními sedadly nebo připoutáni bezpečnostním pásem. Podle Miquela Contijocha, který ve společnosti Seat zodpovídá za příslušenství, „lze velké psy umístit do zavazadlového prostoru s pevnou dělicí stěnou, která je oddělí od ostatních cestujících“. Pro psy jakékoli velikosti existuje možnost zajistit je na zadních sedadlech jednobodovým nebo dvoubodovým popruhem, který se připevní k bezpečnostnímu pásu.

U nás je legislativa taková, že zákon hovoří o tom, že zvíře/pes, má být při přepravě auta bezpečně zajištěn, ale už se neříká jak. Při možné policejní kontrole je tedy na jednotlivém policistovi, jak situaci v autě ohodnotí a jak/zda ji bude chtít „řešit.“ A i následné dokazování o tom, co bylo či nebylo bezpečné je na dlouhé lokte. Platí ale spíše selský rozum, že nikdo nechce, aby se komukoli cokoli stalo.

S tím souvisí i to, co je uvedeno v titulku článku, nejde o žádný pokus o vtip, že by pes řídil, ale o narážku na to, co je velmi často vidět v provozu. Totiž že řidič jede a má pejska na klíně, mezi svým tělem a volantem. Co by se stalo v případě nehody, kdy by vystřelil airbag z volantu, je asi jasné. A nejde jen o takový extrémní případ, je to nebezpečné už třeba jen ve chvíli, kdy se pes začne ošívat, spadne v zatáčce, začne se posouvat a řidič se rozhodne věnovat namísto řízení tomu, aby psa na svém klíně zachytil. Pobíhání po autě ši po zadním platu kufru snad ani řešit nemusíme,

Ochranné pokrývky pro zadní sedadla a zavazadlový prostor: Psi obvykle pouštějí velká množství chlupů a mají sklon slintat v důsledku stresu z cestování nebo horka. „Chraňte čalounění svého vozu a udržujte sedáky čisté umístěním ochranných pokrývek na sedadla a podlahu zavazadlového prostoru,“ říká Contijoch.

Otevřete okna, ale nenechávejte psa vystrkovat hlavu ven: Za jízdy je vhodné občas otevřít okna a vyvětrat interiér, a to i při zapnuté klimatizaci. Nedovolte však, aby pes vystrkoval hlavu ven, protože by mohl dostat infekci uší nebo očí.

Parkujte ve stínu a umožněte všem, aby si protáhli tělo: Na všech výletech, a zejména v létě, je důležité dělat přestávky k odpočinku minimálně každé dvě hodiny, aby si všichni cestující mohli protáhnout tělo. Je dobré ponechat okna trochu otevřená a nikdy nenechávat psa uvnitř vozu. Přestávka je skvělou příležitostí k odpočinku. Nabídněte svému psovi trochu vody k pití. Lepší než nutit psa do pití vody z misky (někdy pes nechce, jindy je naopak schopný se „přepít“) je vzít vodu do dlaně a osvěžit ho tím, že mu vodu rozetřete po tlamě. Asi tak, jako když si ráno opláchnete obličej před zrcadlem u umyvadla.

Další důležitou věcí je zmiňovaná pauza, procházka. Majitelé psů ví, že pokud si má pes „odskočit,“ udělá to spíše na trávníku než na chodníku, je to pro něj přirozenější. A další poznámka – pokud zastavíte v létě po cestě u čerpací stanice, pozor na asfalt. Jedete-li v horkém parnu, asfalt se velmi rychle rozpálí ne nesnesitelnou teplotu, kterou vy sice přes podrážku bot necítíte, ale psovi snadno a rychle spálí tlapy.

Odměna v cíli: Po dlouhé cestě se musí váš pes seznámit s novým prostředím, dostat něco k snědku a pohrát si na čerstvém vzduchu. Je to vhodná příležitost k tomu, abyste ho za dobré chování odměnili jeho oblíbenou hrou nebo pamlskem.

2.8.2017 10:12| autor: Filip Rakovan

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist