Nezavřené okno u auta, je to či není přestupek?!

Může řidič odejít od auta a nechat otevřené okno, nebo se tímto činem dopouští přestupku, jak tvrdí leckdy policie?
shutterstock_1976941256-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Léto a teplé počasí už sice dávno pominuly, nicméně opět se letos objevily články o tom, jak jsou z přestupků obviněni řidiči, kteří nemají zavřená boční okna Příslušné ustanovení zákona č. 361/2000 Sb. stanoví toto:

§26, odst. 2 „Řidič, který se hodlá vzdálit od vozidla tak, že nemůže v případě potřeby okamžitě zasáhnout, musí učinit taková opatření, aby vozidlo nemohlo ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích a nemohla je neoprávněně užít jiná osoba. Je-li vozidlo povinně vybaveno zařízením proti neoprávněnému použití musí je řidič užít.

Ehm, vážně?

Jak z výše uvedeného článku vyplývá, vnímali strážníci obecní policie za deliktní jednání to, že boční okénko vozidla nebylo zavřené a mohla jej prý neoprávněně užít jiná osoba. Takový závěr je ale sotva obhajitelný.

Za prvé, tím, že si někdo do auta sedne, jej sotva může použít. Bez klíčů nenastartuje (při takovém obvinění bych na místě strážníky vyzval, ať mi ukážou, jak s tím bez klíčů odjedou). To by totiž byli automaticky vinni všichni řidiči kabrioletů, protože do těch si může každý sednout, jak chce (nejsou uzavřené) nebo řidiči terénních vozidel, která nemají střechu a okna, ale jen rám. A určitě nechce nikdo tvrdit, že řidiči kabrioletů nebo terénních aut se od svých vozidel nemohou vůbec vzdálit. To je nesmysl. Otevřené okýnko nikomu neumožňuje auto používat, protože ho bez klíčů nenastartuje. Takové jednání tedy nemůže naplňovat skutkovou podstatu výše uvedeného přestupku.

Za druhé, totéž platí pro auta, která mají sice okna zavřená, ale nejsou zamčená. Ani otevřené dveře auta nikomu neumožňují auto použít. Stejně jako v případě otevřených oken auto užívat nejde (nikdo ho nenastartuje). A pokud někdo tvrdí opak, rád bych viděl, jak to legálně předvede. Jiná situace by byla tam, kde by v autě zůstaly klíče. Taková kombinace již neoprávněné užití auta umožňuje, ale to popsaný případ nebyl.

Otevřené okénko nebo nezamčené dveře tedy samy o sobě přestupkem nejsou, protože překážku neoprávněného použití auta nepředstavují (auto nejezdí na zavřená okna nebo zavřené dveře).

25.1.2023 9:31| autor: Redakce | zdroj: JUDr. Tomáš Beran
Více o tématu: autaautoautomobilpolicie

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist