Nezapomeňte na dálniční e-známky. Ceny zůstávají stejné

Ačkoliv se dá elektronická dálniční známka zakoupit kdykoliv v průběhu roku, mnozí řidiči tak činí v lednových termínech. Nastala tak ideální doba nejen pro kontrolu její platnosti, ale i pro připomenutí cen i sankcí, které vám v případě jízdy bez ní hrozí.
shutterstock_1619617021-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Na rozdíl od dřívějších papírových kupónů si u elektronické dálniční známky můžete sami vybrat, od kdy vám  začne platit. Pokud si datum nákupu nepamatujete, nabízí web edalnice.cz snadné ověření její platnosti. Stačí zde zadat vaši SPZ a systém poté ověří konkrétní datum i čas, od kdy a do kdy je daná e-známka platná.

Cena e-známek v roce 2023

Ceny e-známek zůstává i v roce 2023 stejné.

PlatnostCena
Roční1500 Kč
Měsíční (30 dní)440 Kč
10denní310 Kč

*EKO cena – je určená pouze pro vozidla poháněná zemním plynem nebo biometanem (i v kombinaci s jiným palivem), přičemž poplatek na 1 rok činí 750 Kč, na 30 dnů 220 Kč a na 10 dnů 155 Kč.

Zároveň jsou některá vozidla od nákupu e-známky osvobozena. Jedná se o auta na elektrickou energii, vodík nebo hybridní pohon. Historická vozidla, vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P, vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou.

Kde e-známku nakoupit?

Nejjednodušší způsob, jak si koupit elektronickou dálniční známku, je prostřednictvím e-shopu na edalnice.cz. Stačí si ze vybrat druh dálniční známky, zadat SPZ vozu a počátek platnosti e-známky, zaplatit a je to.  Pokud vám elektronický nákup nevyhovuje, můžete se vydat na pobočku České pošty nebo na čerpací stanici EuroOil, a nákup učinit zde. Výhodou na fyzických pobočkách je možná platba v hotovosti.

Jaké vám hrozí pokuty, pokud e-známku mít nebudete?

Za jízdu bez platné e-známky hrozí při kontrole ze strany Policie ČR nebo Celní správy ČR na místě pokuta až 5000 korun, ve správním řízení to může být až 20 000 korun.

 

 

2.1.2023 12:16| autor: Simona Svátková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist