Používáte adaptivní tempomat? Pozor na motorky, systém je nemusí vidět!

Adaptivní tempomat je vítaným asistentem při jízdě třeba v koloně, jako každá technologie má ovšem svoje limity. Pozor hlavně na motorkáře, které systém nemusí vůbec vidět!
titulka-35-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Pozor na adaptivní tempomat, nelze se na ně spolehnout stoprocentně, protože motocyklistu jsou schopny přehlédnout a dokonce zareagovat přidáním plynu. Vyplynulo to z testu šestice automobilů, který provedl nizozemský automobilový institut RDW.

O tom, že právě aktivní tempomaty, dodržující nastavenou rychlost a za pomaleji jedoucím vozidlem automaticky přibrzďující, představují základní techniku budoucích autonomních automobilů, není třeba nikoho příliš přesvědčovat. Jsou tedy základním stavebním kamenem, na němž se staví ostatní elektronické systémy. Jakmile tento nefunguje jak má, je zle.

A to opravdu je, jak ověřil nizozemský RDW. Ten testoval po dobu šesti dnů aktivní tempomaty vozidel Jeep Grand Cherokee, Hyundai Ioniq Electric, Volvo V40, VW Golf Variant, Tesla Model S a Škoda Octavia. Výsledky jsou varující.

Jakmile motocyklista nejde samotným středem vozovky, nemusí být elektronikou vozu detekován. Systém je pak nespolehlivý a je schopen stejně tak najednou brzdit, jako zrychlovat. Dokonce k tomu docházelo, i když byl motorkář mimo střed vozovky jen o 1,2 metru.

Vzhledem k tomu, že jezdit s jednostopým strojem středem vozovky s hrboly po vyjetých nákladních vozech je stejně nebezpečné jako ve vyjetých kolejích po bocích, nezbývá jezdcům než volit dráhu podle stavu vozovky. Ne podle toho co je logické, či dobře „čitelné“ pro elektronické systémy, ale konec konců i oči řidiče.

Berte proto v potaz fakt, že motorkáři nemohou leckdy jinak než kličkovat mezi hrboly, vyjetými kolejemi a dírami ve vozovkách. A jak vidět, ani na adaptivní tempomat v tomto směru plné spolehnutí není na místě.

19.4.2018 9:30| autor: Autoweb.cz | zdroj: ÚAMK

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist