Růst dovozů ojetin se zpomalil

Důvodem pro pokles dovozů ojetých vozů jsou příznivé ceny tuzemských ojetin a lepší možnosti ověřování jejich původu. S tím souvisí i fakt, že se nijak neprojevilo ukončení intervencí ČNB.

Letošní září zaznamenalo poprvé za dlouhou dobu pokles v počtu dovážených ojetých vozidel. Také celkový meziroční růst dovozů je zanedbatelný, pouze 2,53 procenta. Podle odhadu AAA AUTO je dokonce možné, že do konce roku budou importy stagnovat a celoročně budou nakonec stejné nebo menší než loni.

Ve třetím kvartálu letošního roku se nepotvrdily počáteční odhady, že změna kurzu koruny po ukončení intervencí ČNB bude mít výraznější vliv na dovoz ojetin. Posílení kurzu koruny, které mělo mít pozitivní vliv na nákupní ceny zahraničních ojetých vozidel, mělo dle počátečních odhadů razantně zvýšit počet importů ojetých automobilů na území ČR. K tomu však nedošlo, což je dáno i skutečným nevelkým růstem koruny.

Dosavadní letošní růst dovozů v posledních devíti měsících je totiž oproti loňsku vyšší jen o 2,53%, zatímco před rokem rostl ve stejném období meziročně téměř o desetinu. V září se navíc dovezlo o pár kusů méně, než ve stejném měsíci roku 2016. To signalizuje, že se růst importů mohl zastavit.


„Říjnové dovozy bývají ještě přibližně na stejné úrovni jako zářijové, následně však jdou každoročně objemy dovozů rychle dolů,“ uvádí Karolína Topolová, generální ředitelka AAA AUTO.

Za poklesem dovozů vidí řadu faktorů: „Důvodem pro letošní pokles dovozů jsou podle našich analýz především příznivé ceny ojetých vozů v ČR a odklon zákazníků od aut s neověřitelnou historií. Zejména za poslední rok se výrazně zlepšily možnosti ověřovat původ ojetých automobilů. Nově vznikla nebo se zdokonalila celá řada databází o ojetých vozech, včetně velmi praktické databáze pojistných událostí a také zdokonalení zdrojů údajů o stočených kilometrech. To vše však platí zejména pro ojeté vozy domácího původu. O historii zahraničních vozů je informací stále málo. Navíc se zcela evidentně do popularity dovozů nepromítlo ani posílení kurzu koruny vůči Euru,“ dodává.

Podle současného stavu dovozů by se v případě, že bude stejný trend pokračovat do konce roku, dal odhadovat celoroční nárůst z loňských 164 422 dovezených kusů ojetých vozidel na zhruba 167 500 kusů ojetin dovezených letos. Znamenalo by to tak meziroční nárůst o necelá dvě procenta, což by byl nejmenší meziroční růst za poslední tři roky.

„Pokud ovšem bude špatné počasí, může být objem dovozů nakonec ještě nižší než loni. Zdá se tedy, že lidé v současné době ztrácejí důvěru v dovozy a domácí poptávku dokáže stále více uspokojit nabídka tuzemských prodejců ojetých vozů. Dalším z možných důvodů pro stagnaci objemu dovozů je zvyšující se poptávka po zánovních autech a cenová výhodnost automobilů v tuzemsku,“ upozorňuje Topolová.

21.10.2017 10:00| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist