Přívěsy a vozíky také potřebují pravidelný servis. Poradíme, jak na to

Přívěsný vozík potřebuje stejně jako auto pravidelnou kontrolu a údržbu. Majitelé by měli věnovat pozornost pneumatikám, brzdám, podvozku, elektroinstalaci a také ošetření povrchových ploch. Pravidelně servisovaný přívěs dlouho vydrží a není nebezpečný pro ostatní účastníky silničního provozu.
260-1100x618.jpg Zdroj: Agados

Hlavní součástí vozíku jsou kola, která potřebují pravidelný servis. Kontrolováno by mělo být především správné huštění pneumatik a dotažení kolových šroubů. „Maximální doporučený tlak zjistí majitelé přímo na každé pneumatice. Právě tlak ovlivňuje její životnost,“ uvádí Petr Ostrý, jednatel společnosti Agados, která je největším tuzemským výrobcem přívěsných vozíků.

Vedle pneumatik a tlumičů se mechanici velkomeziříčské společnosti setkávají také s problémy, které souvisí se zanedbáním brzdového obložení a ložisek kol. Tyto součástky a jejich funkčnost by měly být rovněž pravidelně prověřovány.

Před každou jízdou by mělo také docházet ke kontrole světelných prvků, které jsou důležité pro bezpečnost na silnicích. Velké množství vozíků nedisponuje LED svítilnami, které lépe odolávají otřesům během jízdy a mají vyšší životnost, proto je potřeba kontrolovat kontakty v samotné vidlici, svítilnách a zvláště v konektorech zadních svítilen, kam se často dostává vlhkost.

Majitelé vozíků by měli zejména v zimě udržovat také povrchové části, které jsou náchylné na sůl, kterou jsou posypané silnice. Přívěsy by měli oplachovat čistou vodou, aby solanka na plochu nepůsobila dlouho.

Čtěte také: Opilý kutil použil místo rezervy na vozíku skateboard. Policisté z opravy nadšení nebyli

Zároveň by neměli zapomínat na podvozek, kde se nachází řada šroubů a spojů. Ty je potřeba také jednou za čas zkontrolovat, zvláště u nosných částí. Zanedbání malých problémů může totiž v budoucnu vést k neodkladnému řešení velkých závad.

Výrobci vozíků obvykle provádí vedle garanční prohlídky také pozáruční opravy včetně složitějších oprav přívěsů po havárii.

20.5.2020 10:07| autor: Tomáš Malík | zdroj: Agados

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist