Efektivnější řešení bez zkrácení životnosti

Na začátku devadesátých let představovaly vysokotlaké výbojky (běžně známé jako xenonové žárovky) v automobilovém průmyslu kvalitativní skok ve srovnání s běžnými žárovkami, protože vyzařovaly mnohem jasnější světlo a dosahovaly mnohem delší životnosti než ostatní typy žárovek.
titulka-1-1-1100x618.jpgCelá galerie 4 Zdroj: archiv redakce

Foto: Škoda

Stejně jako jakýkoli jiný bezpečnostní systém nebo vyměnitelný díl je také tato oblast regulována přísnými předpisy. Přesto v rámci stanovených omezení existuje prostor pro vývoj různých – prémiových – typů.

Takové výrobky nabízejí konečným uživatelům vyšší hodnotu než standardní žárovky, protože přispívají především ke zvýšení bezpečnosti provozu. Současně však na rozdíl od prémiových halogenových žárovek nejsou výrazné výhody výbojkových žárovek dosaženy na úkor kratší životnosti – základní fyzikální vlastnosti těchto žárovek umožňují dosáhnout spolehlivosti srovnatelné se standardními žárovkami.

Tyto prémiové žárovky zcela přirozeně splňují platné předpisy, což dokládá značka „E“ na výrobku.

White Xensation

Díky speciálním aditivům dosahuje barevné teploty až 5500 K, která je srovnatelná s LED světelnými zdroji. Lidské oko je citlivější na modré světlo při nízkých úrovních jasu (viz diagram), a tedy White Xensation zvyšuje bezpečnost při špatných světelných podmínkách.

To platí především pro unavené řidiče. Navíc umožňuje rychleji vnímat to, co se odehrává na periferii zorného pole. Vytváří rovněž až o 20 % jasnější osvětlení než standardní žárovky.

Megalight Ultra +100

Díky jedinečným aditivům a speciální výrobní technologii vyzařuje až o 100 % více světla na silnici. Takové osvětlení, které je lepší než standardní, umožňuje rychleji vnímat nebezpečné situace, které by mohly skončit nehodou, a tedy zvyšuje bezpečnost. Mají rovněž poněkud vyšší barevnou teplotu, protože vydávají namodralé světlo.

Křivka spektrální citlivosti lidského oka /V(λ)/: pro zrakové orgány přizpůsobené /V’(λ)/ tmě a světlu (ve tmě je oko mnohem citlivější na světlo krátké vlnové délky – namodralé – světlé)

22.10.2018 6:00| autor: Autoweb.cz | zdroj: GE Lighting

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist