Jak ušetřit palivo a jezdit úsporně? Pan Petr z Litvínova poradí tajné triky

Ačkoli se ceny pohonných hmot postupně vracejí na původní hodnoty, téma šetření financí je před letošní nejistou zimou stále silně aktuální.
greenline-1100x618.jpg Zdroj: Škoda

Znatelně ušetřit jde přitom i během řízení vozu. Proto stojí za to připomenout si pravidla úsporné jízdy a přizpůsobit jim svůj jízdní styl. A jak tedy za volantem prospět své peněžence?

Nižší spotřebě paliva můžete jít naproti, ještě než usednete za volant. Kromě samozřejmosti, jako je používání pouze oleje doporučeného výrobcem, se vyplatí také zkontrolovat tlak v pneumatikách, aby nebyly podhuštěné.

Každých 0,1 baru totiž může zvýšit spotřebu i o 1 %. Dalším zbytečným žroutem paliva je nepotřebný náklad. Proto si pečlivě projděte kufr i zadní sedačky a zvažte, které předměty opravdu potřebujete vozit s sebou – 10 kg navíc zvyšuje spotřebu přibližně o 0,1 litru na 100 km.

Pro samotné řízení platí jednoduchá poučka – čím plynulejší jízda bez brzdění a rozjezdů, tím menší spotřeba. „Doporučuji během jízdy udržovat velký rozestup a dívat se do míst vzdálených asi 10 vteřin, abyste mohli předvídat, v klidu reagovat na situaci před sebou a co nejméně zastavovat,“ říká pan Petr z Litvínova.

„Rozjezdy jsou totiž na spotřebu nejnáročnější, což každý známe z popojíždění v kolonách. S nadsázkou řečeno: z nádrže zmizí palivo, aniž byste vůbec někam dojeli,“ doplňuje Vaněček.

K dalšímu doporučení patří co nejlépe využívat získanou kinetickou energii. Vyplatí se brzdit z kopce motorem, pokud to jde, pozvolně zpomalovat přes neutrál a např. mezi semafory se nerozjíždět na zbytečně vysokou rychlost, když vás na dohled opět čeká červená.

Dalším soupeřem ve hře o nízkou spotřebu je aerodynamika, kterou negativně ovlivní i takový detail, jako je pootevřené okénko. O nevyužité zahrádce či střešním boxu ani nemluvě – stát vás mohou až 2 litry paliva na 100 km.

Pozor si dejte i na malé detaily. Ačkoli se po usednutí do vymrzlého auta v zimě těšíte na vyhřívanou sedačku, vzpomeňte si, že tato funkce odebírá energii a tím i palivo. Stejně tak hlídejte další maličkosti, jako je vyhřívání již odmražených skel či zpětných zrcátek.

30.9.2022 6:57| autor: Tomáš Malík

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist