Prověrka ojetiny? Pro profesionála je to hračka.

Zejména motoristé pořizující dražší ojetý automobil nezřídka přemýšlejí, jak jej nejlépe prověřit. Někteří se odváží vsadit na své znalosti, jiní na asistenci profesionála.

V České republice se každoročně prodá několik set tisíc ojetých vozidel. Více jak polovinu si přitom občané prodají mezi sebou, tedy bez účasti autobazaru. Zde je tedy riziko špatné koupě vyšší, protože autobazar při výkupu vůz ověřuje technicky i papírově. Zejména velcí prodejci jsou v tomto směru důkladní.

Koupě ojetého automobilu je přitom pro většinu motoristů spojena s nemalou investicí. Právě z tohoto důvodu, se snaží vyhlédnutý vůz co nejlépe prověřit, než do něj investují. Řada řidičů si na to troufne bez pomoci nebo za asistence kamaráda, stále ale přibývá těch, co hledají pomoc u profesionálů.

Někdo se omezí na papírovou kontrolu, kdy odborná firma za úplatu zjistí známou historii vozidla. Snaží se ověřit pravost údaje na počítadle ujetých kilometrů, rok výroby, nebo třeba že nejde o odcizený automobil. Přibývá ale i prověrek technického stavu vozu.

Kdo se pro něco takového rozhodne, má hned několik možností, kam se obrátit. Technickou kontrolu automobilu před koupí nabízejí některé autoservisy a cena se pak běžně odvíjí od hodinové sazby a cestovních nákladů automechanika. Výhodou je, že zkušený automechanik dokáže ihned odhadnout cenu případné opravy, pokud je něco na vyhlédnutém voze v nepořádku.

Službu prověření technického stavu vozu ale nabízejí i některé odborné firmy a samozřejmě i zde je to placená služba. Výhodu pro motoristu představuje možnost připlatit si i za prověrku automobilu v policejních a leasingových databázích či ověření roku výroby a stavu počítadla ujeté vzdálenosti.

S asistencí tohot otypu se můžete setkat také v autobazarech, mluvíme o kompletní prověrce vozidla motoristům, kteří kupují auto přes inzerát. Jde o prověření auta v registrech, kde se zjišťuje skutečný stav ujetých kilometrů, zda není vůz odcizen, předmětem zástavy nebo exekuce a také po technické stránce. Vše je pak shrnuto v protokolu, který obdrží motorista. Samozřejmě, resp. obvykle se jedná o placenou službu, je na zvážení, zda se investice v řádech stovek korun do prověrky vyplatí.

Má-li někdo třeba v rodině automechanika, může si nechat vůz prověřit u odborníků jen z hlediska stavu tachometru a odcizení, a to třeba přes společnost Cebia, která je jednou z firem, které tuto službu nabízejí. Pak vyjde kontrola ojetého vozidla levněji.

V každém případě se nevyplatí prověrku ojetého vozidla před koupí podceňovat. Z některých dřívějších dovozců ojetin se totiž stali lidé skupující bouračky, které po opravách různé kvality dále prodávají. Nezřídka přitom vystupují jako běžní majitelé vozu, nabízející auto přes inzerát. Motoristé by proto neměli technickou kontrolu vozidla podceňovat nikdy, ať už se rozhodnou pro pořízení automobilu z autobazaru nebo pomocí inzerce přímo od majitele.

10.2.2017 2:27| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist