Nehoda na úzké silnici, víte, jak ji správně objet?

Když se dvě větší vozidla potkají na úzké silnici, musí se vzájemně vyhnout a nedejbože dojde ke srážce, kdo je pak viníkem?
shutterstock_1863841771-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

V dnešním článku se krátce zastavím u jednoho typu dopravních nehod, na které se mne nedávno ptal jeden čtenář. Skutkově jde o situaci, kdy se dvě vozidla, zpravidla jde o rozměrnější vozidla jako nákladní auta nebo autobusy (jakkoli u osobních aut to také není vyloučeno), potkají na úzké silnici a musí se vzájemně vyhnout. Při vyhýbání dojde ke srážce (zpravidla jsou první škodou uražená nebo jinak poškozená zpětná zrcátka) a dotaz zněl, kdo je v takovém případě viníkem.

Co říkají pravidla?

Nejprve krátká citace z pravidel silničního provozu:

§ 11 zákona č. 361/2000 Sb. – směr a způsob jízdy 

(1) Na pozemní komunikaci se jezdí vpravo, a pokud tomu nebrání zvláštní okolnosti, při pravém okraji vozovky, pokud není stanoveno jinak. 

(2) Na krajnici smí řidič motorového vozidla vjet jen při zastavení a stání nebo, jestliže je to nutné, při objíždění, vyhýbání, odbočování nebo otáčení; přitom musí dbát zvýšené opatrnosti.

  • 20 zákona č. 361/2000 Sb. – vyhýbání 

Řidiči protijedoucích vozidel se vyhýbají vpravo, včas a v dostatečné míře. Nemohou-li se bezpečně vyhnout, musí dát přednost v jízdě ten, na jehož straně jízdy je překážka nebo zúžená vozovka. Musí-li jeden z nich couvat, učiní tak ten, pro něhož je to snazší nebo méně nebezpečné. Není-li možno se vyhnout protijedoucí tramvaji vpravo, vyhýbá se jí vlevo.

Nástávají různé situace…

Nastat pak mohou zejména následující modelové situace:

  • Silnice je dost široká, ale jeden jede v protisměru

Pokud je silnice dostatečně široká, ale jedno z vozidel přesto nejede u pravého okraje, jak mu zákon ukládá a přesahuje tak do protisměru a dojde ke srážce s druhým vozidlem, které jede u svého pravého kraje řádně, je viníkem řidič, který přejel do protisměru. Poškozený řidič, který jel řádně vpravo, má nárok na plnou náhradu vzniklé škody.

  • Silnice je dost široká, ale v protisměru jedou oba

Nastat může i varianta, že „prostředkem“ jedou oba. Oba tedy porušují své povinnosti. Oba v případě srážky dostanou pokutu za porušení shora uvedených povinností. Náhradu škody si budou zpravidla hradit rovným dílem, tzn. každý si ponese půl své škody a půl škody způsobené druhému.

  • Silnice není dost široká, jeden zastaví, druhý jede 

Pokud silnice není dost široká, jeden zastaví, ale druhý jede dál a dojde ke střetu, je viníkem ten, kdo jel, protože porušil povinnost počínat si obezřetně tak, aby se bezpečně vyhnul.

  • Silnice není dost široká, jedou oba

Tato varianta je stejná jako ad 2).

  • Silnice není dost široká, nejede nikdo 

Pokud je komunikace příliš úzká, než aby se vozidla mohla bezpečně vyhnout, platí povinnosti dle §20 shora. Tzn. přednost dává ten, na jehož straně je překážka. Pokud tam žádná není, ale ta silnice je prostě moc úzká, musí jeden začít couvat a jak pravidla uvádějí, couvat má začít ten, pro kterého je to snazší nebo bezpečnější.

4.1.2023 4:00| autor: JUDr. Tomáš Beran | zdroj: JUDr. Tomáš Beran

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist