Frankfurt IAA 1983: historie opět na scéně

Dokázali byste si vzpomenout případně tipnout, jaká auta měla premiéru na IAA před třiceti lety? Anebo víte co, pojďme se na to nejzajímavější podívat společně.

Cestování časem mezi technologické vymoženosti lidstva nepatří a kdoví, jestli vůbec někdy bude, s trochou představivosti se však lze v úzce specializovaných oblastech pohybovat proti směru časoprostorového kontinua už dnes. Máte třeba chuť vidět, jak to – alespoň přibližně – vypadalo na frankfurtském autosalonu v roce 1983?

Řešení je poměrně snadné. Především musíte vyrazit na IAA 2013 a najít halu 3.1, kde právě pod záštitou německého Sdružení automobilového průmyslu probíhá výstava s názvem „Hvězdy 1983 – kde jsou?“, přičemž expozice mapuje (pochopitelně hlavně z pohledu domácích značek) ty nejdůležitější frankfurtské premiéry odhalené přesně před třiceti lety.

Při pohledu do galerie nepochybně zjistíte, že se ne vždycky jedná o světovou premiéru nové generace, jako třeba v případě Volkswagenu Golf MkII, ale častokrát jde o v témže roce již známý stroj, nicméně vylepšený o novou výkonnější pohonnou jednotku či přepracovaný po nějaké menší či větší modernizaci.

Mezi exponáty najdete jako bonus také Opel Kapitän L z roku 1963 a šestiválcovou Calibru pro změnu z 1993 a jako skutečná bomba je zde zaparkován koncept Porsche Gruppe B chystaný pro snad nejznámější a nejdivočejší skupinu rallye všech dob, ze kterého se později vyklubala unikátní a dnes téměř nedostupná 959.


Všechna tato třicetiletá auta poukazují kromě jiného také na to, že můžou být v Německu vzhledem ke svému věku (s výjimkou konceptu) vůbec poprvé registrována jako historické vozy, pokud jsou tedy v odpovídajícím technickém stavu a originální kondici, o čemž však podle fotek není důvod pochybovat. Pojďte se s námi na ně podívat do galerie, kde pod fotografiemi najdete také jejich detailnější popis…

zdroj: VDA přes Carscoops

16.9.2013 5:58| autor: Miro Mihálik

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist