České ojetiny jsou mladší, mají méně najeto a podražily

V říjnu nabídl trh s ojetinami auta, která byla v průměru téměř o 2,5 měsíce mladší a měla najeto o 2611 km méně než vozy, které byly k dispozici během září.

Lepší stav ojetin se ovšem odrazil i na jejich ceně, ta se totiž v průměru zvýšila ze zářijových 187 731 Kč na 206 376 Kč. Tyto výsledky vyplynuly z pravidelné analýzy společnosti AAA AUTO, která trh s ojetými automobily kontinuálně sleduje a provádí jeho hodnocení.

Stejně jako v září, i v říjnu se český trh s ojetinami rozrostl, v nabídce přibylo téměř 8 tisíc vozů a celkově jich tak bylo inzerováno 86 168. Jedná se o celkový počet ojetin, nabízených na trhu jak autobazary, tak živnostníky z oboru prodeje ojetin, ale také firmami a soukromými osobami bez návaznosti na obchod s ojetými automobily. „Nejde tedy pouze o sektor obchodníků s ojetinami, kterým tradičně patří zhruba necelá polovina trhu,“ uvedla generální ředitelka AAA AUTO Karolína Topolová.

Nejvíce ojetin bylo již tradičně v Praze (26 005), nejméně v Karlovarském kraji (1 886). Co se oproti září naopak snížilo, byl počet najetých kilometrů (154 368 km versus 156 979 km) a také průměrné stáří automobilů, které kleslo z 9,4 na 9,2 let.

„Právě nastává období, které je vhodné k nákupu ‚nového‘ ojetého automobilu. S nástupem podzimu se trh s ojetinami totiž opět postupně rozšiřuje, nabídka je nyní velmi rozmanitá a dají se sehnat opravdu báječné vozy. Nesmíme však opomenout, že jsme s nárůstem počtu aut zaznamenali také poměrně vysoký nárůst průměrné ceny. To je způsobeno především tím, že se do nabídky dostaly méně ojeté automobily v lepším technickém stavu, čemuž odpovídá jejich nižší stáří a nižší počet najetých kilometrů,“ vysvětlila generální ředitelka AAA AUTO Karolína Topolová.

Žebříček desíti nejčastěji nabízených ojetin na českém trhu se oproti září nezměnil a oblíbené modely si drží své stabilní pozice. První dvě příčky opět obsadila Škoda Octavia a Škoda Fabia, v závěsu za nimi jsou VW Passat, VW Golf a Ford Focus. Šesté místo si udržela tuzemská Škoda, konkrétně s modelem Superb, na sedmé příčce se pak umístil Ford Mondeo. Stejně jako několik měsíců předtím, i v říjnu desítku uzavírají BMW 3, Renault Megane a Opel Astra.

Nejinzerovanější ojeté vozy na českém trhu v září 2016
1. Škoda Octavia6. Škoda Superb
2. Škoda Fabia7. Ford Mondeo
3. Volkswagen Passat8. BMW 3
4. Volkswagen Golf9. Renault Megane
5. Ford Focus10. Opel Astra

7.11.2016 11:47

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist