5 úrovní autonomního řízení – jak se mezi sebou liší?

Autonomního řízení je pět typů. A i když se může zdát, že některé automobily už vás k řízení v podstatě nepotřebují, jsme ve skutečnosti u stupně 2.

I když se některé automobilky snaží vzbudit dojem, že již v současnosti nabízí autonomní řízení, není to tak docela pravda. Úrovní je 5 a dost zásadním způsobem se liší. Aktuálně jsou automobily maximálně na úrovni 2, což znamená, že řidič může na omezenou dobu přenechat řízení autu, ale musí být připraven kdykoli převzít řízení.

Prvním autem, které má nabídnout úroveň 3, má být nová generace Audi A8. Minimálně po stránce techniky a softwaru bude připravená, automobilka momentálně řeší především legislativní problémy. Při úrovni 4 už si můžete dát klidně šlofíka, zatímco vás auto dokáže bez problémů dovézt do cíle.

Od úrovně 5 se v zásadě liší jen tím, že si neporadí s výjimečnými situacemi jako je sněhové vánice a podobně. V poslední úrovni už je systém natolik dokonalý, že řidiče vůbec nepotřebuje, vlastně s ním ani nepočítá – nejsou tu pedály ani volant. Něčeho takového se ale podle BMW dočkáme až zhruba v roce 2030…

10.5.2017 10:16| autor: Ondřej Lilling

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist