Někteří prodejci krachují, mění se trh ojetin?

Poslední dobou se objevují zprávy o problémech malých prodejců ojetin. Mění se snad smýšlení motoristů a sním i trh s ojetými vozy?

Není žádným tajemstvím, že zákazníci z řad zájemců o ojeté automobily jsou čím dál náročnější. Dnes už většina z nich nechce kupovat vůz někde na louce za městem a smlouvu sepisovat ve stavební buňce. Vyžadují určitou úroveň služeb i prodejní plochy. To jsou ale požadavky, kterým ne každý prodejce dokáže vyhovět.

I na to v červenci upozornila Asociace autobazarů (APPAA), podle níž se malý prodejci ojetin potýkají jak s nedostatkem vozidel, tak zákazníků. To podle asociace pak často vede k ukončení činnosti autobazaru. Odliv zákazníků k velkým prodejcům ale už delší dobu probíhá a nejedná se tedy o žádnou novinku.

Motoristé často totiž chtějí srovnatelné služby při nákupu ojetého vozu, jako kdyby kupovali automobil zcela nový, a takové podmínky jim spíše zajistí velký autobazar s rozsáhlým zázemím, než malý obchodník. Ve velkých a slušných autobazarech dostanou vůz perfektně kompletně umytý a vyčištěný, s různými zárukami na původ a možností využití financování hned od několika společností.


Malé autobazary přitom často spolupracují jen s jedním či dvěma partnery, mnohdy tolik nehledí na přípravu automobilu před prodejem ani na prověřování jeho minulosti. Ale i zde samozřejmě existují výjimky. Vždy je to o přístupu k zákazníkům.

Pro motoristy jsou dnes velmi důležité především nejrůznější garance, zaručující že nepřijdou o své peníze. Jde zejména o to, aby prodejce ručil za původ vozidla a v případě problému vrátil plnou kupní cenu automobilu. V dnešní době, kdy je řada exekucí, je tato záruka pro mnohé zájemce o ojetinu naprostý základ.

Samozřejmě zákazníci vyžadují obdobný postup i v případě, že by se později zjistilo, že jde o odcizený automobil, případně vytopený povodní, což má zásadní vliv na poruchovost vozidla i jeho bezpečnost. Stále více motoristů se také zajímá o stav tachometru, respektive zda je stav počítadla ujeté vzdálenosti ověřený.

Malý prodejce mnohdy nemá kapacitu, finanční zázemí a někdy ani zájem, aby podobné záruky nabídl. To si uvědomují i velcí obchodníci s ojetými vozy, jak dokazuje vyjádření toho největšího na trhu.

„Zákazníci si uvědomují, že velký autobazar s dlouholetou tradicí a širokým pokrytím poboček ve všech krajích, nabízí nejen vyšší kvalitu vozů za zajímavé ceny, ale také veliké množství doplňkových služeb od financování, přes pojištění až po servis. Letos evidujeme velký odliv zákazníků právě od malých prodejců, kteří ve snaze konkurovat velkým hráčům na trhu se mnohdy uchylují k nekalým praktikám a nemohou nabídnout takovou kvalitu kvůli vyšším cenám u vykupovaných vozů. Letošní prodeje jsou zatím pro AAA AUTO historicky největší od roku 2008. Již jsme prodali o více než 7 % vozů více něž loni za stejné období,“ uvedla generální ředitelka AAA AUTO Karolína Topolová.

Ale jak zde již padlo, existují výjimky. „Nedávno jsem koupil ojetý Ford Focus od malého prodejce, který mne už od počátku komunikace zaujal ochotou. Zkopíroval a zaslal veškeré doklady a vůz mi podržel, než jsem si podle razítek v servisní knížce ověřil jeho historii včetně nájezdu. Před samotnou koupí jsem ještě navštívil značkový servis, kde vozidlo prohlédli a neshledali žádný problém. Navíc mi řekli, že jsem tento týden už třetí zákazník s vozem od tohoto obchodníka a všechny byly ve výborném stavu. Přestože auto nebylo nejlevnější, jsem s ním naprosto spokojen a přístup prodejce si nemohu vynachválit,“ říká pan Aleš z Prahy.

A přesně tímto směrem se bude trh s ojetými vozy v České republice dále ubírat. Velcí obchodníci nebudou mít o zákazníky nouzi, k malým ale poctivým prodejcům si motoristé také cestu najdou. Ti ostatní budou postupně vyklízet pole, i když k výraznějšímu vyčištění trhu vede ještě dlouhá cesta. Dobrou zprávou je alespoň to, že jsme se na ni vydali.

24.7.2016 2:09| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist