Ojetinu před dovolenou vyberte včas

Řada motoristů pořizuje před dovolenou ojetý vůz, jehož historii pořádně nezná a pár dní na to s ním vyjede na cestu stovky kilometrů dlouhou. Nesprávný výběr pak může cestu na dovolenou nepříjemně zkomplikovat.

Skutečně mnoho motoristů mění svůj automobil jen pár dní či týdnů před dovolenou. Chtějí vyjet v novém či nově pořízeném voze a přitom, zejména v případě výběru na trhu ojetin, kolikrát ani netuší, které automobily představují určité riziko z důvodu vyšší poruchovosti, a které naopak mají předpoklady přispět k pohodovému odpočinku.

Jak tedy minimalizovat možná rizika? Začněme už u výběru vozu. Stále platí, že skutečně nejlepší volbu představuje automobil, jehož historii známe, tedy pocházející z rodiny, případně od dobrého kamaráda. Spolehlivost automobilu totiž nejvíce ovlivňuje servis, kterého se mu dostávalo, a v tomto ohledu je známá historie vozu obrovskou výhodou.

Další možnost představují velcí prodejci ojetin s propracovaným výkupním procesem. Největší rizikovost pak přináší nákup vozidla přes inzerát někde na ulici. Zejména v dnešní době, kdy takto lze snadno pořídit vozidlo zatížené exekucí a pak o něj stejně tak snadno bez náhrady přijít. Existují obchodníci s ojetinami, kteří garantují, že se to nestane a pokud ano, vrátí plnou kupní cenu.


Avšak i pokud nepochází vozidlo z okruhu příbuzných či přátel, existují možnosti, jak jej do určité míry prověřit. Do jaké míry se to povede, pak záleží z velké míry na původu automobilu – vůz prodaný jako nový v ČR má nesrovnatelně snadněji prověřitelnou historii, včetně vývoje tachometru, než automobil pocházející z individuálního dovozu. U takového je to často prakticky nemožné.

Důležité je uvědomit si, že kupuji ojeté auto. Jako první po jeho pořízení by tak měl motorista navštívit autoservis a zde nechat provést úkony pravidelné údržby i důkladnou celkovou prohlídku. „V rámci prvního servisu je dobré udělat výměnu oleje a všech filtrů, pokud má vozidlo rozvody poháněné řemenem a neexistuje věrohodný údaj o jejich výměně, je třeba neprodleně výměnu udělat,“ upozorňuje Jindřich Topol, manažer výkupu AAA AUTO.

Opomenutí výměny rozvodů by mohlo mít za následek přetržení řemene a zničení motoru, proto se v tomto ohledu šetřit rozhodně nedoporučuje. Navíc není od věci nechat vyměnit i převodový olej. U automatických převodovek se však doporučuje postupovat podle pokynů výrobce – ne vždy je výměna možná.

„Současně je nutné nechat celý automobil důkladně zkontrolovat. Napojit jej na diagnostiku, načíst paměť závad a případné problémy vyřešit. Je třeba prověřit také celou brzdovou soustavu, a to nejen třecí segmenty, ale i brzdové vedení,“ nabádá Topol.

Výměna brzdové hadičky většinou přijde jen na pár korun a na bezpečnost má tato nevelká součástka zásadní vliv. Přitom na první pohled může vypadat normálně, ale po stlačení či ohnutí může odhalit praskliny.

S čím větším předstihem ojetý vůz před dovolenou pořídíte, tím více času získáte pro jeho poznání a na odhalení případných problémů. Chybu dělají ti, co pořizují ojeté auto jen pár dní před tím, než s ním vyjedou třeba do Chorvatska – a světe div se, není jich zrovna málo.

I pokud se na takovou cestu vybavíte předplacenými asistenčními službami pro motoristy, porucha na vozidle může dovolenou nepříjemně poznamenat nebo dokonce zkrátit. Z odpočinku by se tak snadno mohla stát noční můra.

Obecně platí, že riziko vyšší poruchovosti přinášejí automobily s naftovými motory, protože jsou citlivější na údržbu a navíc zpravidla používají více technologií, které se mohou pokazit. Jde třeba o filtr pevných částic nebo choulostivější vstřikovače než u benzinových pohonných jednotek. Stejně tak automobily s automatickou převodovkou jsou rizikovější než vozy s klasickým manuálním řazením.

„Při výběru moderního vozu s turbodieselem si dejte pozor na stav filtru pevných částic, a zda je ve vozidle vůbec přítomen. Má omezenou životnost a někteří nepoctivci jej místo často nákladné výměny raději demontují. Tím se ale vozidlo stává z pohledu zákona nezpůsobilé k provozu, navíc třeba při silniční kontrole v Rakousku takové auto odhalí, odstaví a kromě zkažené dovolené se řidiči dostane i opravdu vysoké pokuty,“ varuje zástupce AAA AUTO.

Výběr vozu, s nímž se chystáte jet na dovolenou, tedy rozhodně nepodceňte a třeba si do autobazaru vezměte i automechanika, aby vůz před koupí prověřil. Slušný prodejce proti tomu nebude nic namítat. Stejně tak vám umožní s vyhlédnutým vozem navštívit značkový servis a nechat jej prověřit tam. A pamatujte, že nechávat pořízení vozidla na poslední chvíli, se zejména před dovolenou vůbec nemusí vyplatit.

16.5.2017 10:55| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist