V listopadu stoupala poptávka po mladších ojetinách

Listopadová nabídka ojetých automobilů se vyznačovala mladšími vozy, než tomu bylo v předešlých měsících. Za poslední rok vozy inzerované na českém trhu omládly téměř o rok, to je však pod evropským průměrem.

Průměrný věk ojetin registrovaných v ČR je stále vyšší, než evropský průměr, který činí podle studie ACEA 10,7 let. Průměrná průměrná cena ojetého vozu v posledním roce vzrostla na současných 209 769 Kč, což souvisí i s vyšší poptávkou po bezpečnějších a lépe vybavených automobilech. V listopadu měly ojeté vozy v ČR v průměru najeto přes 157 000 km. To jsou informace vyplývající z kontinuálního sledování trhu s ojetými automobily, jehož výsledky měsíčně zveřejňuje společnost AAA AUTO.

Podívejme se na předchozí měsíc podrobněji. Věk vozidel nabízených v České republice v listopadu byl nižší než průměr ve všech 25 státech EU a zároveň byl i nižší než průměrný věk českého vozového parku, který je 14,5 let. To je jistě zajímavá informace.

„Důvodem je neustále rostoucí poptávka po zánovních automobilech, což evidujeme i v našich autocentrech. Pod značkou Mototechna, která se specializuje na zánovní automobily, jsme za 5 let existence prodali již na 35 000 těchto automobilů,“ uvedla generální ředitelka AAA AUTO International Karolína Topolová.

Celkově mohli zájemci v předposledním měsíci roku 2017 vybírat ze 76 000 ojetin, což představuje ve srovnání s říjnem mírný pokles. K poklesu nabídky došlo i v dalších zemích V4.„Je to standardní vývoj, obchod s ojetými vozy se vždy s koncem roku zpomaluje. Letos však pokles zatím není tak výrazný, pravděpodobně díky dobré finanční situaci domácností podpořené vysokým výkonem domácí ekonomiky, a také kvůli dosud celkem příznivému počasí, které při nákupu ojetých automobilů neomezuje výběr ani zkušební jízdy,“ uvedla Karolína Topolová.

Tradičně největší nabídka 21 193 automobilů byla zaznamenána v Praze. Naopak nejnižší počet inzerovaných aut nabídl i tentokrát Karlovarský kraj, kde se jednalo o 1864 kusů. I umístění Karlovarského kraje je již tradiční.

Žebříček nejžádanějších aut se v listopadu na prvních příčkách nijak nezměnil. I nadále se největší oblibě těší Škoda Octavia následovaná Škodou Fabia a třetím Volkswagenem Passat. Změny se tentokrát odehrály na chvostu tabulky deseti nejinzerovanějších aut.

Na desátém místě se oproti říjnu neumístilo Audi A4, ale Volkswagen Touran. Ten byl sice předešlý měsíc na deváté příčce, v listopadu se však jako devátý nejoblíbenější automobil mezi prodanými ojetinami umístil vůz BMW 5.

Celé pořadí je tedy následující: Škoda Octavia, Škoda Fabia, Volkswagen Passat, Volkswagen Golf, Škoda Superb, Ford Focus, BMW 3, Ford Mondeo, BMW 5, Volkswagen Touran. Zmiňované Audi A4 tedy z TOP10 vypadlo.

17.12.2017 10:17| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist