Dvacetileté auto se vydává na cestu do Mongolska

Stejně jako v roce 2016, i letos se cestovatelé Richard Nemeth a Stefan Stefanov vydali na cestu ojetinou za 69 000 korun. Tentokrát jim ji ale vybrali fanoušci na Facebooku.

Dobrodruzi tak dnes vyrazili z Prahy do Ulanbátaru, hlavního města Mongolska, dvacet let starým vozem BMW 528i řady E39 z nabídky AAA AUTO. Za volantem vozu je čeká 24 000 kilometrů a 14 zemí, které chtějí zdolat za 35 dní.

Autem z AAA AUTO přitom už v roce 2016 dojeli do Dakaru a zpět. Tehdy to ale byla Škoda Octavia s motorem 1.8T. Na novou nízkorozpočtovou výpravu vyrazili dnes, tedy 1. srpna 2017 s bavorákem, jehož pohání benzinový šestiválec a již před výpravou měl za sebou lehce přes 200 000 km.

„Hlavní město Mongolska jsme si vybrali jako náročný a hodně zajímavý cíl cesty po tom, co jsme již pokořili Dakar v Senegalu. Mongolsko je jedna z nejvzdálenějších zemí, kam se dá autem po souši dojet,“ řekl Richard Nemeth k cíli cesty.


Stefan Stefanov jej doplnil slovy: „Chtěli jsme jet prostě dál a náročnější cestu. Celkový rozpočet akce je přibližně 150 000 korun. Z toho asi 80 000 padne na pohonné hmoty, 40 000 na víza a 30 000 na různé poplatky, pokuty a úplatky v průběhu cesty. Video zařízení nám půjčuje firma Canon a klasické cestovatelské vybavení je naše. Takže reálným nákladem jsou opravdu jenom benzín a víza.“

Společnost bude Nemethovi a Stefanovovi dělat zakladatel oděvní značky Galard, autor knihy „Jak jsem stopoval letadlo“ a poradce pro značku Mototechna Stanislav Gálik. „Bude to pro mě úplně nový typ dobrodružství. Nicméně nikdy jsem se nebál nových zážitků a všechno, co mě v životě potkalo, mě vždy posunulo o něco dopředu. Ne nadarmo se říká, že člověk má vyzkoušet všechno,“ komentoval Gálik cestu.

Příprava na cestu do Ulánbátaru probíhala několik měsíců, aby vše bylo perfektní a mladé cestovatele opravdu nic nezaskočilo. Nejdůležitější jsou víza, která potřebují do Ruska, Uzbekistánu, Tadžikistánu a Mongolska, očkování a také mezinárodní řidičáky.

Spát budou pod stanem nebo v autě a každý bude jíst, co si doma nabalí. S sebou si pak berou jen to nejnutnější – většinu místa v autě zaberou stany, spacáky, vařič, plynová bomba a další cestovatelské vybavení.

„Poslední výprava Richarda a Stefana ukázala, že i s opravdu levným automobilem z naší nabídky lze dojet v zásadě kamkoliv. A protože si stojíme za kvalitou všech našich vozů, dali jsme tentokrát šanci široké veřejnosti vybrat auto do 100 000 korun z celkové naší nabídky více než osmi tisíc automobilů. Úkol bude tentokrát náročnější o to, že oba cestovatele čeká 24 000 km s naším poradcem pro značku Mototechna Standou Gálikem, který je zvyklý spíše na letadla, pětihvězdičkové hotely a luxusní restaurace,“ uvedla Karolína Topolová, generální ředitelka AAA AUTO.

1.8.2017 1:53| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist