Jak nachystat auto na jaro? Vyměnit pneumatiky nestačí

Už jste vyměnili zimní pneumatiky za letní a myslíte si, že máte vyhráno? Váš plechový miláček by si ale po dlouhé zimě zasloužil důkladnější péči.
auto-kelly-9-1100x618.jpgCelá galerie 11 Zdroj: TheMustangSource.com

Na čem se odborníci shodnou je, že zima je pro auto nejnáročnější období – ať už se jedná o mráz, posypové soli nebo třeba vlhkost, které poškozují lak a napomáhají korozi. I v případě, že jste vašemu vozidlu přes zimu věnovali zvýšenou péči (a dobře jste udělali), pak byste přece jen s koncem zimy neměli opomenout celkovou kondici exteriéru a interiéru. Tím, že autu dopřejete trochu pozornosti a péče, si můžete ušetřit nečekané výdaje v budoucnu. Ať už chceme nebo ne, zimní provoz se na vozidle vždy projeví.

Pravidelná prohlídka

Servisní prohlídka po zimě se může zdát zbytečná, ale může vám ušetřit starosti a také peníze. Včasné odhalení hrozící poruchy nebo opotřebení se vyplatí více než následná oprava. Automobilové servisy jsou dostupné po celé České republice a většinou je máte skoro za rohem. Je dobré ale hlídat jejich kvalitu. Jistotu máte u značkové sítě nezávislých servisů, jako je třeba Auto Kelly, který má 300 smluvních servisů a dlouholeté zkušenosti. V servisu rovnou můžete nechat vyměnit zimní pneumatiky za letní, a to ideálně na počátku dubna, kdy průměrné denní teploty překonávají doporučenou hranici 7 °C.

„Měkčí směs a vysoký počet lamel zimních pneumatik mají totiž v teplejším počasí za následek větší hlučnost, vyšší počet záběrových hran se zase projevuje negativně na hodnotě spotřeby. Při vyšších teplotách se zimní pneumatiky navíc přehřívají, což zapříčiňuje prodloužení brzdné dráhy,“ upozorňuje Michal Knor z Auto Kelly. Pokud si výměnu pneumatik obstaráte sami, pak je ideální pořídit si zimní i letní sadu pneumatik již obutou na discích, a sami si poté tato kola vyměnit. Je však nutné při zkušební jízdě zkontrolovat správné vyvážení kol. Doporučujeme si také předem sehnat všechno užitečné nářadí, co vám ušetří spoustu práce i nervů. Patří mezi ně například hever, elektrický rázový utahovák, momentový klíč nebo kompresor.

Aby se vám lépe dýchalo

Opravdu teplé dny už jsou vlastně za rohem a za pár měsíců nás opět čeká éra klimatizace – a dobře víme, že bez ní by to v létě nešlo. Přesto má její používání i svoje úskalí – na výparníku se díky kondenzované vodě daří škodlivým mikroorganismům, které vdechujeme.

Klimatizace by se tak měla čistit ideálně každý půlrok. K vyčistění si pořiďte set pro dezinfekci a čištění klimatizace přes ventilaci. Zneškodníte všechny bakterie, a hlavně chráníte své zdraví. Nicméně doporučujeme také výměnu kabinového (pylového) filtru a kontrolu a vyčištění kondenzátoru příslušným čisticím prostředkem přímo na čistění kondenzátoru.

Jarní očista pro lepší prožitek

S jarními paprsky začínají být vidět všechny možné čmouhy a nečistoty, které jsme přes zimu nasbírali. Pro odstranění prvotní špíny je dobré použít autošampon, ale svoje vozidlo můžete vyšperkovat také pomocí čističe laku a vosku. Nejlépe uděláte, pokud si pořídíte základní balíček kvalitní autokosmetiky. Pokud to vezmeme „odspoda“, pak bychom neměli zapomenout na podvozek, kde se během zimního provozu usazuje největší množství soli a nečistot, což autu nedělá dvakrát dobře. Návštěva automyčky je v tomto případě nezbytná. Je dobré nevynechat ani disky kol. Ty pořádně vyčistíte pomocí standardního čističe disků. Na špínu z úzkých prostor nebo mezi paprsky disku zase dobře poslouží speciální kartáč.

Objevili jste škrábance na reflektorech? Na péči o reflektory – i na jejich ošetření lze pořídit celou řadu autopotřeb. „Vždy ale používejte kvalitní houby a utěrky z mikrovlákna, které povrchy nepoškrábou,“ radí Michal Knor z Auto Kelly. Co si ale budeme povídat, nejvíce času trávíme uvnitř našeho vozu a interiér si proto zaslouží naši péči. Pořídit byste si měli oživovač plastů, který vnitřek vašeho auta po zimě krásně rozzáří. Pokud máte sedadla čalouněná kůží, určitě si kupte přípravek na její ošetření. Nejenže tak prodloužíte její životnost, ale také výrazně osvěžíte její vzhled.

Nezapomínejte na stěrače

Pamatujete si, kdy jste naposledy měnili stěrače? Střídaní teplot a občasné použití ke sklu přimrzlých stěračů mohlo způsobit, že po zimě je účinek stíracích lišt zhoršený. Výměna stěračů je jednoduchá a zvládne jí téměř každý. A hlavně vás určitě během deště překvapí ten obrovský rozdíl, až si pořídíte nové.

Každé auto má jiné rozměry obou stěračů, před nákupem si tedy zjistěte všechny podrobnosti, ať pak nejste překvapení. Rozhodně nedoporučujeme stěrače univerzální, nemusely by k vašemu oknu správně přilnout.

Správná péče o čelní sklo

Možná si říkáte, že stačí přejet stěrači po skle a máte hotovo. Čistá okna jsou ale základ, a i v této oblasti existuje řada nejrůznějších přípravků, které vás zbaví nečistot i mastnoty. Na mytí samotné použijte speciální houbičky, na leštění utěrky z mikrovlákna, které vás jednoduše zbaví všech šmouh. Pro rychlé čištění můžete použít také jednorázové čisticí ubrousky na skla. Často se zapomíná dolévat voda do ostřikovačů. Ty letní čistí od zbytků hmyzu, mastnot a jiných nečistot. Některé náplně čistí například i olej, silikon nebo saze. Co však určitě oceníte, je efekt Rain-Off, který zvyšuje viditelnost z vozu za deště, a to jak při denním, tak zejména nočním provozu. Ten urychlí stékání vody, ale také zamezí stékající vodě, aby tvořila ty nepříjemné mokré provazy vody ve vašem výhledu.

Na dokonalé odstranění mastného filmu a šmouh, které výrazně zhoršují výhled i oslnění od protijedoucích vozidel či slunce, jsou určené speciální spreje na okna. Nešlápnete vedle, pokud se po vyčištění spolehnete na ošetřující sady s nanotechnologií, díky které se na povrchu skla vytvoří ultra tenká neviditelná nanovrstva bez mastného filmu. Takové přípravky na skle vytvářejí vrstvu, která odpuzuje vodu. Ošetřená skla jsou také chráněná před vnějšími vlivy, jako jsou např. prachové částice, voda, mastnota, ptačí trus, zbytky hmyzu apod.

Díky těmto tipům si jízdu ve vašem vozidle opravdu užijete. Nejen, že bude vaše auto zářit čistotou na míle daleko, ale prodloužíte i jeho životnost, čímž, samozřejmě, ušetříte peníze. Pro pořízení zmíněných vychytávek ani nemusíte strávit den běháním po obchodech. Například v prodejnách Auto Kelly je všechno na jednom místě, a ještě vám poradí zkušený personál nebo můžete nakoupit v jejich e-shopu v pohodlí domova.

24.4.2019 9:00| autor: Tomáš Malík | zdroj: Auto Kelly

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist