Léto pomalu začíná. Vyberte si kabriolet do 100 000 korun

Na trhu s ojetými vozy nejdeme hned několik kabrioletů nebo roadsterů v ceně do 100 000 korun. Některé z nich udělají ještě hodně parády.
smartcabrio.jpg Zdroj: archiv redakce

Foto: Smart

Prosluněné dny nejednoho motoristu lákají k projížďce kabrioletem nebo roadsterem. Někteří motoristé tak uvažují o rozšíření svého vozového parku, často přitom nechtějí investovat horentní sumy do sezónního vybavení, za nějž se obecně automobil se skládací střechou považuje. Do jaké míry je to pravda je otázka konkrétního modelu a přístupu jeho majitele. Vždyť třeba kabriolety se střechou z pevných skládacích dílců umějí i v zimě zajistit komfort naprosto srovnatelný s vozy vybavenými pevnou střechou.

Právě tato univerzálnost takzvaných kupé-kabrioletů je hlavním důvodem jejich úspěchu. Vždyť modely jako Peugeot 206 CC, Peugeot 207 CC nebo větší Peugeot 307 CC si i na našem trhu hledají nové majitele dobře. „Důvodem úspěchu těchto vozů je také známé jméno – nesou stejné označení jako jejich výchozí, praktičtější modely v provedení hatchback nebo kombi a také známá technika, v níž má řada motoristů důvěru,“ vysvětluje Jindřich Topol, manažer výkupu AAA AUTO.

To ale zdaleka neplatí plošně pro všechny kabriolety a roadstery v ceně do 100 000 korun. Třeba takový Fiat Barchetta si pořizují spíše příznivci značky, zatímco většina řidičů jej obchází velkým obloukem. „Tento líbivý roadster je znám například zatékáním vody do interiéru, doslova do něj prší,“ říká Jindřich Topol. Situace není nijak slavná ani třeba v případě kabrioletu Renault Mégane CC, jehož karoserie se v zatáčkách skutečně hodně kroutí, což může vyústit až v potíže s nasazováním střechy (její aretací k rámu čelního skla, kde nezapadá do zámků). Přesto si své kupce najde – důvodem je jak zdařilý nadčasový design, tak cena.

„Ve fiaty a renaulty nemá řada motoristů důvěru, což se projevuje na jejich nižších cenách. Pro některé zájemce o vůz se tak otevírá cesta k výhodnému nákupu. Pohledný Renault Mégane CC vybavený lákavou cenou pak dokáže přitáhnout pozornost,“ vysvětluje zástupce AAA AUTO. Tu má i stále líbivé BMW Z3. Přitom jeho podvozek vychází z modelu řady 3 z konce osmdesátých let a technika je jen o generaci mladší. Atraktivní vzhled a renomé značky ale dělají své a kupec se vždycky najde. O kupce nemá nouzi ani Mazda MX-5, avšak zpravidla jen pokud je v opravdu dobrém stavu, protože tento vůz si taktéž většinou pořizuje specifická skupina motoristů.

Skutečně velký zájem je na našem trhu s ojetými vozy o Peugeot 206 CC a 307 CC. Důvodem je jak elegantní design, tak pořizovací cena a v neposlední řadě střecha z pevných dílců, která vozidlo dobře chrání před nenechavci a neláká vandaly, jako je tomu v případě plátěných střech. „Dvěstěšestku vyhledávají především ženy, zatímco za volant větší třistasedmičky nezřídka usedá muž. Pokud zvolíte tento typ kabrioletu se střechou z pevných dílců, odpadá starost o látkovou střechu. Na druhou stranu elektrické ovládání střechy představuje určité riziko. Důvodem nefunkčnosti je naštěstí ve většině případů jen uražený snímač v zavazadlovém prostoru, který detekuje, zda je natažená roletka oddělující prostor pro náklad od prostoru pro složenou střechu. Zejména u modelu 206 CC se toto občas může stát při neopatrné manipulaci se zavazadly,“ říká Jindřich Topol z AAA AUTO.

Kabriolety a roadstery s sebou obecně nesou určitá negativa. Patří k nim zejména větší krut karoserie v zatáčkách, což u některých modelů může vést i k rozvrzání interiéru. Další minus představuje zranitelnost plátěné střechy, stejně jako její složitější údržba. Také teplotní komfort v zimním období není u vozidel s plátěnou střechou takový, jako u aut s pevnou střechou nebo skládací střechou z pevných dílců – právě proto jsou automobily s plátěnou střechou sezonní záležitostí. Tato střecha navíc u některých modelů vydává ve vyšších rychlostech hluk (je-li natažena), který taktéž omezuje cestovní komfort.

Druhou stranou mince je zážitek z jízdy pod otevřeným nebem. Právě ten je důvodem, proč si motoristé kabriolety a roadstery pořizují. I pouhá projížďka dostává zcela nový náboj, který chce nejeden řidič zažít.

TOP 5 nejprodávanějších ojetých kabrioletů do 100 000 Kč

Peugeot 307

Peugeot 206

Smart ForTwo Cabrio

Volkswagen Golf

Opel Tigra

4.6.2018 12:00| autor: Milan Jirouš

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist