Stezka korunami stromů v Krkonoších: Naučná cesta zakončená jízdou tobogánem

Což takhle navštívit Krkonoše. Ty nabízejí ideální podmínky k prožití dovolené plné zážitků. Mohutné hřebeny hor, vodopády, zelená údolí, stezky pro pěší i pro cyklisty, naučné i zábavné.
stezka-10-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock

Celkem jedenáct naučných stezek Správy Krkonošského národního parku nabízí výlety klidnými, ale i živějšími místy Krkonoš. Tradičním cílem je určitě nejvyšší hora České republiky Sněžka, pokud však nemáte až takové ambice, za návštěvu stojí pramen Labe, výlet k Pančavskému, Labskému či Mumlavskému vodopádu.

Když už budete v Janských Lázních, nezapomeňte navštívit Stezku korunami stromů Krkonoše. Trasa dlouhá zhruba 1,5 km je bezbariérová, mohou se na ni tedy vypravit rodiny s kočárkem, návštěvníci s hendikepem, děti i dospělí.

Stezka nabízí jak zábavu, tak i spoustu zajímavých informací. Na rozdíl od běžného výletu do lesa vám Stezka korunami stromů Krkonoše ukáže les z jiné perspektivy. Co rozhodně nikde jinde neuvidíte je jedinečná podzemní expozice, která vám nabídne možnost prostudovat mikrosvět půdy.

Víte, co je vřetenovka?

Víte třeba, jak vypadá vřetenovka, která žije jen v Krkonoších nebo kůrovec, který teď trápí lesy České republiky? Toto, ale i spoustu dalších zajímavostí o lese kolem vás se dozvíte skrze kukátkové cedulky, které jsou umístěny po celé trase Stezky.

Když potom vystoupáte až na samotný vrchol Stezky, do výšky 45 metrů, budete si moci vychutnat výhledy do korun stromů smíšeného krkonošského lesa. Cestu dolů si pak můžete urychlit tobogánem, jehož tubus o průměru jeden metr je dlouhý 80 metrů.

A když už jsme zmínili vřetenovku, právě o té se můžete dozvědět ještě mnohem víc na výpravě Vřetenovčí Hravou naučnou stezkou. Na každé ze sedmi zastávek na vás čeká informační tabule a jednoduchý herní prvek pro děti. Stezka je zaměřená právě na tohoto drobného plže, vřetenovku krkonošskou, který žije pouze v Krkonoších.

Vřetenovčí Hravá naučná stezka vede mezi Janskými Lázněmi a Svobodou nad Úpou. Na její poslední zastávce je 100x zvětšená vřetenovka. Tu můžete porovnat s 200x zvětšeným modelem vřetenovky, který najdete před vstupem na Stezku korunami stromů Krkonoše. O dalších zvířatech, která žijí v Krkonoších se můžete více dozvědět na Tetřívčí, Kosí a Jelení Hravé naučné stezce.

Stezka korunami stromů Krkonoše se nachází na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Jedná se o vyhlídkovou věž, která je vysoká 45 metrů. Na trase v celkové délce 1 511 metrů se vydáte od kořenů až ke korunám stromů.

Nejen výlet lesem

Na rozdíl od běžného výletu do lesa vám Stezka korunami stromů Krkonoše ukáže les z jiné perspektivy a jedinečná podzemní expozice vám nabídne možnost prostudovat mikrosvět půdy.  Každý návštěvník se na informačních tabulích dozví o tom, co vlastně půda je a jak se pozná, že je půda živá.

Při stoupání do výšky 24 metrů vás čeká 40 skleněných cedulek s kukátky. Pohledem skrze ně se dozvíte zajímavosti o lese kolem vás. Kromě kukátkových cedulek jsou pro vás připraveny tři vyhlídky do lesa, kde zjistíte, jaká je rozdíl mezi „pěkným“ a „nepěkným“ lesem.

Dozvíte se ale i o houbách a zvířatech, která zde žijí. Nejen děti, ale i dospělí si mohou vyzkoušet, jaký je to pocit pohybovat se ve výšce 24 metrů a pod sebou mít zdánlivě nebezpečnou propast. Když vystoupáte na vrchol Stezky do výšky 45 metrů, budete si moci vychutnat výhledy do korun stromů smíšeného krkonošského lesa a do celé krajiny kolem.

Cestu dolů si pak můžete zkrátit a urychlit tobogánem, jehož tubus o průměru jeden metr je dlouhý 80 metrů. Původně byl tobogán určen dětem, ale hojně jej využívají všichni návštěvníci, včetně seniorů. Zatím nejstaršímu jezdci na tobogánu bylo úctyhodných 85 let.

Za pěkného počasí letíte v tobogánu rychlostí 30 km/h, za špatného počasí tobogánem sjet možné není. Rychlost, kterou byste (podpořeni napršenou vodou) jeli, by mohla dosáhnout totiž až 80 km/h.

Stezka je vhodná pro všechny ty, kdo se zajímají o českou přírodu, vyhledávají aktivní odpočinek, dobrodružství a rádi se dozví nové a zajímavé informace. Jelikož je Stezka v celé své délce bezbariérová, mohou ji navštívit i návštěvníci s hendikepem nebo rodiny s dětmi v kočárku.

23.5.2020 4:25| autor: Autoweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist