Po unikátních venkovských památkách Táborska a Písecka-Strakonicka – část 2.

Pokračujeme v objevování méně známých památek Táborska a Písecka-Strakonicka.
thumbnail_tvrz_kestrany-1100x618.jpgCelá galerie 13 Zdroj: Jihočeská centrála cestovního ruchu

V minulém díle seriálu Po unikátních venkovských památkách Táborska a Písecka-Strakonicka jsme společně s Jihočeskou centrálou cestovního ruchu (JCCR) vyrazili na dvoudenní poznávací cestu zaměřenou památky sice méně známé, ale o to zajímavější.

Navštívili jsme dům Františka Bílka v Chýnově neboli „Chaloupku“, nedaleký hřbitov, kde byl František Bílek pochován, prozkoumávali jsme podzemí v Chýnovských jeskyních, prohlédli si unikátní Selské baroko v Mažicích a brouzdali kovárnou v Záluží, kde vznikají slavní pohádkoví Broučci. Tak pokračujeme dále ve výletu.

Vodní mlýn Hoslovice na Strakonicku

Obzvláště zajímavý je vodní mlýn Hoslovice, který se nachází 17 od Strakonic. Areál mlýna je unikátní tím, že je v Čechách jediným, v němž se dochovalo funkční české složení včetně původních součástí. Vzácný doklad způsobu hospodaření technologie mletí je od roku 2008 prohlášen národní kulturní památkou.

Historie mlýna je neméně zajímavá. První písemná zmínka o mlýnu pochází z roku 1352. Po několika změnách majitelů se mlýn dostal do rukou slavného rodu Harantů. Posledními majiteli byli Jakub a František Harantovi, kteří na počátku 50. let minulého stol. odmítli vstoupit do zemědělského družstva.

Čtěte také:

Jižní Čechy jsou opět na špici zájmu turistů

Pivní stezka Toulavy opět nabízí originální dárky

Podzimní Písecko – Blatensko chytí každého za srdce

Po téměř dvouletém nuceném pobytu u pomocných technických praporů byli zatčeni a zbaveni svéprávnosti. Poté se uzavřeli do svého mlýna, izolovali od společnosti a společně obdělávali svá pole a louky.

Od roku 1982 žil Karel Harant v mlýně sám, zemřel roku 2004. Rok na to od koupil mlýn Jihočeský kraj, který zajistil celkovou rekonstrukci. První návštěvníci se mohli dovnitř podívat v roce 2008.

V Hoslovickém mlýnu si každý najde svoje. Děti se mohou naučit o domácích zvířatech, dospělí zase staré způsoby sekání trávy, mlácení žita nebo mletí mouky. Každý host se potom dočká skvělého pohoštění. Návštěvníci mají možnost ochutnat třeba tradiční domácí chléb nebo staročeská jídla.

Horní tvrz Kestřany

Jen 7 km od Písku se nachází unikátně dochovaná pozdně gotická tvrz, která je součástí jedinečného historického areálu Kestřan. Historie tvrze se datuje až do roku 1315, kdy majitel Albert z Kestřan daroval klášteru v Písku louku Okopanici.

Tvrz můžete navštívit celoročně. Stále zde pokračují stavební práce a revitalizace celého objektu s cílem vybudovat rozsáhlou expozici s názvem „Život na středověké tvrzi“, nicméně to vůbec nebrání tomu, abyste mohli obdivovat unikátní pozdně gotickou architekturu a zkoumat, jaký býval život na tvrzi. Součástí je také místní vinný sklípek.

Kostel sv. Petra a Pavla a Kapličkový hřbitov v Albrechticích

Albrechtice nad Vltavou se mohou pochlubit původně románským kostelem sv. Petra a Pavla, který pochází z druhé poloviny 12. stol.! Mimořádně významnou je malířská výzdoba interiéru. Stěny kostela jsou pokryté monumentální kompozicí Posledního soudu, z něhož nejzajímavější je malba, která znázorňuje představu tehdejších lidí o podobě pekla.

Druhou unikátní památkou je vesnický hřbitov, který se rozprostírá kolem kostela. Zdi hřbitova zdobí jednotně řešené kapličky s lidovými malbami a veršovanými náhrobními nápisy. Původcem této myšlenky byl farář Vít Cíza, během jehož působení (1819 – 1854) byly postaveny téměř všechny kapličky. Farář Vít Cíza je také autorem všech nápisů na pomnících, kromě posledních tří, které vznikly až po jeho působení.

25.7.2022 6:07| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist