Za rozhlednami v Praze a okolí v nové Kia ProCeed GT

Výhled do krajiny je požitek, který se jen tak neomrzí. Vyrazili jsme proto v nové Kia ProCeed GT hledat nejzajímavější rozhledny v Praze a okolí.
img_6637-kopie-1100x618.jpgCelá galerie 27 Zdroj: Hugo Kottás

Existuje lepší zážitek, než pořádný rozhled po širé krajině okolo? Po každé delší pěší túře byste si měli jednu takovou vyhlídku zaslouženě dopřát, neřku-li rovnou vybrat jako cíl výletu.

V minulém díle jsme objevovali architektonicky unikátní televizní a rozhlasové vysílače, dnes se vydáme po zajímavých rozhlednách, které najdete v Praze nebo nedaleko ve Středočeském kraji.

Čtěte také:

Na cestu jsme vyrazili v nové Kia ProCeed GT, tedy v její nejsportovnější variantě s nejsilnějším benzinovým motorem 1.6 T-GDI o výkonu 204 koní. To je stádečko, se kterým už umí hezky pelášit, přitom je také úsporná.

A ještě se podívejte, jak skvěle vypadá! Navíc myslí i na praktickou stránku věci. Navzdory svažující se střeše si cestující vzadu nebudou vůbec stěžovat na místo nad hlavou a zavazadlový prostor pojme až 594 litrů jejich bagáže. Tak jedeme na výlet!

Petřín

Rozhledna na pražském vrchu Petřín byla otevřena roku 1891 na popud členů Klubu českých turistů, kteří roku 1889 jeli do Paříže obdivovat Eiffelovu věž a řekli si, že by podobná dominanta mohla vzniknout i v Praze.

S výškou 58,7 metru nabízí překrásný výhled na celé centrum Prahy, při dobrém počasí je vidět až na vrcholky Jizerských hor a další pohoří na severu České republiky. Na vrchol věže se dostanete buď výtahem, který vede středem věže, nebo, pokud máte sportovního ducha, po 299 schodech.

Mandava

Rozhlednu Mandava naleznete nedaleko obce Sulice na jih od Prahy. Mandava je památníkem, který připomíná setkání husitů roku 1419. Z deset metrů vysoké zděné rozhledny se můžete kochat pohledem na jih Prahy. V blízkém sousedství rozhledny je k vidění i vysílač.

Pepř

Rozhledna pojmenovaná po oblíbeném koření stojí jen kilometr od Jílového u Prahy. Z 30 metrů vysokého kovového vysílače s vyhlídkovou plošinou v 18 metrech je dobře vidět na Prahu, ale také pohoří Brdy, zámek Konopiště či vysílač Cukrák. Rozhledna je volně přístupná a autem můžete zaparkovat přímo pod ní.

Lhotka

V lesích u obce Lhotka, přibližně 5 kilometrů od Berouna, nalezneme 65 metrů vysokou kovovou telekomunikační věž. Ve 30 metech se nachází vyhlídková plošina nabízející krásný výhled na Beroun, Kladno nebo Ruzyňské letiště. S parkováním je to složitější, vůz musíte nechat cca 500 metrů od rozhledny u silnice z Vráže na Lhotku.

Vinice

V obci Úvaly na východ od Prahy stojí na nejvyšším vrcholu, Vinici, stejnojmenná rozhledna. Vrchol dostal své jméno podle starého vinohradu, který tu kdysi stával. Po točitém schodišti vyjdete na plošinu ve výšce 21 metrů. Posléze se můžete kochat výhledem na horu Říp, hrad Bezděz, vysílače u Českého Brodu nebo dokonce na Ještěd.

Doubravka XIV.

V Praze naleznete víc rozhleden než jen obligátní Petřínskou nebo Žižkovskou věž. V lesoparku Čihadla na kopci Horka u Černého mostu stojí netradiční rozhledna z ohýbaného akátového dřeva, které tvoří trojboký jehlan. Po 98 schodech vystoupáte do výšky 20 metrů.

Městská hora

V Berouně stojí velmi netradiční rozhledna, která je tvořena nadstavbou na místním vodojemu. Rozhledna byla vybudována již ve 30. letech 20. stol. a tvoří ji železobetonová konstrukce. Výhled poskytuje na město Beroun, Křivoklátsko, Brdy nebo Český kras. Pod rozhlednou můžete navštívit také legendární mědvědárium. Ideální je zaparkovat v centru Berouna a dát si půlkilometrovou procházku.

14.4.2022 8:46| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist