autoweb.cz > Kia > Středočeský kraj > Za nejznámějšími vysílači Česka v moderním elektromobilu Kia EV6, Evropském autě roku 2022
Za nejznámějšími vysílači Česka v moderním elektromobilu Kia EV6, Evropském autě roku 2022
Česká republika není zrovna zemí vyhlášenou výškovými budovami. Vždyť nejvyšší budova, brněnský AZ Tower, měří „pouhých“ 116 metrů. Přesto ale u nás najdete i stavby, které mohou směle konkurovat třeba newyorským mrakodrapům.
Od výškových budov se ale musíte ohlédnout za televizními a rádiovými vysílači. Právě za těmito mnohdy fascinujícími technickými stavbami jsme vyrazili v nové Kia EV6, plně elektrickém crossoveru, vlajkové lodi a hlavním tahounem v elektrické ofenzívě korejské značky.
Nová Kia EV6 potvrzuje svoje kvality i nedávným vítězstvím v prestižní anketě Auto roku 2022. A na vlastní kůži je to velmi příjemný elektromobil, který vás přepne do zenového režimu a bude vás unášet na vlnách klidu a pohody.
Nadčasovému designu exteriéru sekunduje moderní a čistě střižený interiér, ve kterém budete rádi trávit na cestách dlouhé hodiny. Díky akumulátoru o kapacitě 77,4 kWh dokáže Kia EV6 urazit přes 500 km, díky pohonu všech kol a výkonu 325 koní zase vystřelí na stovku za 5,2 sekundy.
Čtěte také:
- Rychlé a pohodlné cestování: Kiou Stinger, nebo soukromým letadlem?
- Za neznámými vyhlídkami na Prahu s Kiou Sportage
- Objevujeme to nejlepší v Beskydech s novou Kia Sorento
Křižovat tímhle pohodlným korábem po silnicích bylo velmi uklidňující stejně jako pohledy k výšinám nejznámějších českých vysílačů. Tak si je pojďme představit.
Hotel a televizní vysílač na Ještědu
Na vrchu hory Ještěd u Liberce stával od poloviny 19. století dřevěný hotel, který počátkem 20. století doplnila druhá budova. Obě dvě v 60. letech shořely, a tak nastala potřeba stavby nahradit novou dominantou.
Zvítězil projekt jednodílného rotačního hyperboloidu z pera architekta Karla Hubáčka a statika Zdeňka Partmana. Vnitřní prostory navrhoval Otakar Binar. Téměř 100 metrů vysoká budova s kruhovým půdorysem o průměru 33 metrů je neodmyslitelnou dominantou nejen Ještědu, ale také Liberce a celého Libereckého kraje. Objekt je od roku 1998 kulturní památkou a od počátku roku 2006 dokonce národní kulturní památkou.
Žižkovská televizní věž
Žižkovský vysílač je nejvyšší pražskou dominantou, s výškou 216 metrů je nejvyšší stavbou hlavního města Prahy. Obsahuje i nejvyšší stabilní bod ve městě, kótu 474 m n. m., a proto je určený k šíření televizního signálu.
Stavba byla v době svého vzniku, tedy mezi lety 1985 až 1992, velmi kontroverzní. Jednak svým umístěním poblíž Mahlerových sadů, provokativním designem či obavami z ozáření obyvatel blízkých domů.
Dnes si však Prahu bez dominanty z pera Václava Aulického neumíme představit. Jedni ji považují za krásnou, často se však také umisťuje v žebříčcích nejošklivějších staveb světa. Ve věži můžete navštívit vyhlídku, hotel či luxusní restauraci.
Vysílač Liblice B
Víte, která je nejvyšší stavba v České republice? Není to žádný z předešlých vysílačů, ani žádná výšková budova, je to dvojice poněkud nenápadných vysílačů ve Středočeském kraji nedaleko Českého Brodu, které měří 355 metrů.
Dvojice vysílačů Liblice B byla postavena v letech 1975 až 1976. Kuriozitou je, že severní věž stojí v katastrálním území Liblice, jižní věž potom v území obce Přistoupim. Oba stožáry jsou vybaveny výtahy, které jezdí až do výšky 350 m. Budoucnost stavby je ale neznámá, vysílání Českého rozhlasu totiž bylo 31. prosince 2021 ve 23:59:59 ukončeno.
Vysílač Cukrák
Cukrák stojí na vrchu Kopanina vysokém 411 m n. m. v severní části Brdské vrchoviny, na jihu nedaleko hranice Prahy. Výstavba vysílače začala roku 1959 a do provozu byl uveden 26. listopadu 1961.
Vysílač ve tvaru jehly měří 193,5 metru a stejně jako jeho pražský kolega Žižkovský vysílač slouží k šíření televizního signálu. Přestože je z vysílače krásný výhled na celou Prahu na severu a Brdy na jihozápadě, rozhledová plošina bohužel není veřejně přístupná. Pokud ale budete mít k Cukráku cestu, můžete se alespoň zastavit na občerstvení v bistru u dálnice hned u sjezdu k vysílači.