V Česku máme přes 300 rozhleden. Na které stojí za to vyrazit?

Když se u nás na konci 19. století začala rozvíjet turistika, rozhledny tu rostly jak houby po dešti. Mnoho z nich vybudoval Klub českých turistů. Celkem jich bylo postaveno 400, polovina z nich se ale do dnešních dnů nedochovala. Stavěly a staví se ale stále další. Prý tomu dost pomohl i televizní cyklus o českých rozhlednách Rozhlédni se, člověče.

Už kořen slova jasně říká, o čem rozhledna je. O rozhledu a rozhlížení. Měla by tedy stát vždy někde na kopci s pěkným výhledem do dálky. Jsou u nás i rozhledny, ze kterých nevidíte skoro nic. Třeba proto, že je přerostl les. Tak dopadla třeba rozhledna na kopci Děd nad Berounem, návrší Réna nad Ivančicemi nebo vyhlídková věž v areálu hradu Vrškamýk.

OŠKLIVÁ ROZHLEDNA, NULOVÝ VÝHLED, ZLATÝ DŮL

Stejně slabé je to prý na Neštětické hoře u Neveklova. Navíc rozhledna není architektonicky žádný zázrak. Ale má zajímavou historii a kvůli ní sem turisté chodí především. Dochovala se tu pověst z dávných dob, podle které byla nedaleko od rozhledny lesní studánka a kolem ryzí zlato.

Křoví a vrbičky kolem byly zlatem poseté. Pasáčci z toho zlatého proutí pletli košíky. Zdejší slepice, které sem občas zabloudily se popást, měly ve svých žaludcích také zlato. No a zlato, to stojí za to. Mezi pěkné rozhledny, které otevřely nedávno, patří třeba na Císařském kameni (u Jablonce nad Nisou), na Chlumu (u Hradce králové), na Sedle (u Sušice), Akátová věž (u Židlochovic) nebo U borovice (Krkonoše).

Většina rozhleden ale plní svůj účel, tedy, že se z nich dá rozhlížet. I když třeba u rozhledny Čerchov na Domažlicku stojící na vrcholu Českého lesa, to bylo jinak. Nejdřív to byla rozhledna, ale za války se změnila ve špionážní ucho.

Vyhlídková věž totiž stojí pouhé 2 km od německých hranic. Za totality se tak ocitla v hraničním pásmu a vstup sem byl přísně zakázán. Usadila se tu armáda a rostly tu vojenské objekty. Rozhledna místo turistům začala sloužit jako radiová věž k odposlechům a špionážní aktivitě. Po revoluci se věž turistům vrátila.

Odkud uvidíte do všech stran a hodně daleko? Třeba z rozhledny na Kleti. Působí jako magnet na turisty po celý rok. Vidíte z ní Novohradské hory, Šumavu, Středočeskou pahorkatinu, Brdy, okraje Českomoravské vrchoviny, Třeboňské a Českobudějovické pánve. Při dobrém počasí spatříte i alpské vrcholy Dachstein či Grossglockner.

ROZHLEDNOVÁ NEJ:

  • nejvyšší je vyhlídková plošina Žižkovského vysílače ve výšce 91 metrů,
  • Minaret u Lednice má více nej-, třeba má nejvíce schodů (302 schodů) a je nejstarší (1802),
  • nejvýše položený je vysílač na Pradědu ležící v nadmořské výšce 1491 metrů,
  • mezi nejkrásnější patří: Štěpánka, Tanečnice, Jedlová, Děd, Minaret, Goethova vyhlídka, Velký Blaník, Děčínský Sněžník, Zlatý chlum, Háj u Aše, Černá Studnice, Krásenský vrch, Diana, Bolfánek, Kostelní vrch, Babylon u Náměště, Klucanina, Hýlačka, Čeřovka,
  • nejhezčí výhled je třeba z Milešovky, Kletě, Kozákova, Klínovce, Ještědu, Pradědu, Petřína, Děčínského Sněžníku.
19.11.2020 7:01| autor: Autoweb.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist