Vydejte se na Ještěd a užijte si výhledy

Ještěd patří společně se zoologickou zahradou k nejznámějším dominantám Liberce a okolí. Hora Ještěd se tyčí do výšky 1012 m n. m. a na ní nelze přehlédnout známý televizní vysílač s hotelem a restaurací, který je díky svému specifickému tvaru nezaměnitelný.
vyhled-jested-scaled-1100x618.jpgCelá galerie 3 Zdroj: Petr Krauz

Populární stavba je vysoká 94 metrů a její výstavba probíhala v letech 1966–1973, anténa vysílače měří 17 metrů. Onen neobvyklý tvar rotačního hyperboloidu byl zvolen kvůli zdejším povětrnostním podmínkám.

Lanovkou nebo pěšky?

Možností, jak se dostat až nahoru a užít si pohled na Liberec a okolní hory, je hned několik. Záleží především na tom, jak velkou část cesty chcete jít po svých.

Asi tou nejvyužívanější je cesta z centrálního parkoviště P1 (100 Kč na den), které leží na okraji Liberce a pěšky k lanovce je to z něj 750 metrů. Zaparkovat lze i na menším parkovišti jen 100 metrů od lanovky.

Když už budete stát u lanovky, je na vás, zda si ušetříte namáhu a vyjedete na vrchol v kabince s kapacitou až 35 lidí, nebo se rozhodnete zdolat poměrně prudký kopec pod ní.

Standardní jednosměrné jízdné stojí 99 Kč, zpáteční 149 Kč. Děti od 6 do 15 let zaplatí za jednosměrnou jízdenku 49 Kč a za zpáteční 74 Kč, děti do šesti let mají obě varianty zdarma. Jedna cesta lanovkou trvá 4 minuty.

Pěšky je cesta zajímavější

Pokud si chcete výhledy zasloužit a půjdete na Ještěd pěšky, můžete si vybrat hned z několika turistických tras. Populární je zvolit nejkratší možnou trasu vedoucí přímo vedle lanovky. Při svižné chůzi z centrálního parkoviště se nahoru můžete dostat asi za hodinu a půl.

Další možností je naučná stezka Padáky, začínající u skokanských můstků. Stezka vede zarostlou krajinou a úzká cestička vás zavede mimo jiné i na vyhlídkové místo na Liberec. Kus pod vrcholem se stezka napojuje na silnici, ale můžete ji jen přejít a pokračovat do prudkého kopce mimo ni. Od skokanských můstků na vrchol lze dojít do hodiny.

Když si chcete výšlap usnadnit

Pro zkrácení náročného výšlapu můžete využít další, výše položené parkoviště Ještědka, které leží jen zhruba kilometr pod vrcholem. Dá se dokonce vyjet až nahoru, ale vzhledem k omezenému množství parkovacích stání je tato varianta vhodná především pro motorkáře.

Výhledy, které za to stojí

Ať už se na vrchol dostanete jakkoliv, za dobré viditelnosti na vás čekají pozoruhodné výhledy nejen do okolní krajiny. Za opravdu skvělých podmínek je z Ještědu možné vidět dokonce až na pražský Petřín.

Více najdete na cestovatelském blogu: https://www.krauzovinacestach.cz/

2.11.2020 7:59| autor: Petr Krauz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist