Hrad Kokořín a skalní útvar Pokličky

kokorin-1100x618.jpgCelá galerie 2 Zdroj: Shutterstock

Dnes se vydáme do krásné kokořínské přírody, jejíž dominantou je hrad Kokořín ze 14. století. A nedaleko od zachovalého hradu se nachází jedinečný skalní útvar zvaný Pokličky, kam lze i pomalou chůzí do hodiny dojít pěšky.

Cesta na Kokořín

Hrad Kokořín najdeme ve Středočeském kraji asi 10 kilometrů severovýchodně od Mělníka. Při návštěvě hradu si určitě nelze stěžovat na jeho nepřístupnost. Z parkoviště to je k němu pouhých 500 metrů při převýšení 70 metrů.

Trocha historie

Hrad Kokořín byl postaven kolem roku 1320 nejspíše pražským purkrabím Hynkem Berkou z Dubé. A právě podle hradu se okolní chráněná oblast nazývá Kokořínsko.

Hrad byl v roce 1426 dobyt husitskými vojsky a po vystřídání několika majitelů byl od roku 1544 opuštěn. Zříceninu na konci 19. století koupil pražský podnikatel a nechal ji zrekonstruovat v novogotickém stylu. Rekonstrukce, která hradu dala dnešní podobu, proběhla v letech 1911–1918.

Prohlídka hradu

Hrad je otevřen od dubna do října. V hlavní sezoně od června do srpna svou bránu otevírá od 9 hodin a poslední prohlídka začíná před pátou hodinou odpoledne.

Vybrat si můžete ze dvou prohlídkových tras. První prohlídkový okruh zahrnuje prohlídku starého paláce s průvodcem a samostatnou prohlídku ochozů a vyhlídku z 38 metrů vysoké věže. Druhý okruh znamená pouze samostatnou vyhlídku z věže.

Základní vstupné prvního okruhu je 90 Kč, samotná vyhlídka z věže, tedy druhý okruh stojí 40 Kč.

Skalní útvar Pokličky

Výlet na Kokořín se nabízí spojit s procházkou ke skalnímu útvaru, který je dle jeho tvaru výstižně zvaný Pokličky. Jedná se až o 12 metrů vysoké pískovcové sloupy s jakýmisi pokličkami, které vznikly díky postupnému zvětrávání pískovce.

Z hradu ke skalnímu útvaru je to po červené turistické stezce 3 kilometry daleko. Pokud si chcete cestu ušetřit, můžete zastavit na parkovišti vzdáleném jen 250 metrů od těchto pískovcových podivínů.

Více najdete na cestovatelském blogu Krauzovi na cestách

22.10.2020 7:55| autor: Petr Krauz | zdroj: Krauzovi na cestách

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist