Zlatou stezkou Českého ráje v Mitsubishi Eclipse Cross

Český ráj získal svůj název oprávněně. Vyrazili jsme na Zlatou stezku za tím nejlepším, co Český ráj nabízí.
img_0598-kopie-kopie-1100x618.jpg Zdroj: Mitsubishi

Chcete-li poznat to nejlepší z Českého ráje, doporučujeme vyrazit na tzv. Zlatou stezku. Červeně značená turistická stezka totiž spojuje nejvýznamnější místa Českého ráje. První zmínky lze vysledovat až do poloviny 19. stol.

O vytyčení Zlaté stezky se postaral Klub českých turistů, který v Českém ráji značil první turistické stezky. Zlatá stezka je potom vůbec poprvé zachycena v průvodci Klubu českých turistů z roku 1937.

Zlatá stezka měří dlouhých 119 km, takže kompletní procházka zabere klidně hezkých pár dní. Některá místa jsou navíc trochu hůř dostupná a budete potřebovat přejet i přes nějakou tu polní cestu, takže se hodí mít k dispozici nějaký crossover s vyšší světlou výškou a pohonem všech čtyř kol, jako třeba Mitsubishi Eclipse Cross.

Podél Zlaté stezky Českého ráje najdete spoustu zajímavostí, které rozhodně stojí za návštěvu. Hlavním tahákem jsou středověké hrady Kost, Trosky, Valečov, Frýdštejn a Valdštejn nebo zámky Mnichovo Hradiště, Hrubá Skála nebo Hrubý Rohozec.

Do širého kraje se můžete rozhlédnout z vyhlídek na kopcích Tábor, Kopanina nebo Kozákov. Vynechat byste neměli ani početné roubené stavby lidové architektury. Stezka prochází i cennými skalními městy a romantickými údolími.

V minulosti trasa zahrnovala i úsek mezi Troskami a Prachovskými skálami, kvůli těžbě sklářských písků u Hrdoňovic však musel být tento uzavřen. Dnes je se na něj můžete připojit ze zvláštní odbočky.

Za návštěvu stojí i města na Zlaté stezce. Jičín je známý nejen Albrechtem z Valdštejna, ale i kreslenými pohádkami na motivy spisovatele Václava Čtvrtka s postavami Rumcajse a jeho rodiny. Železný Brod nabídne sklářské dílny, Turnov zase šperky a drahé kameny.

Pokud se na Zlatou stezku hodláte vydat, ideální je naplánovat si několikadenní výlet na etapy zhruba po 20 až 25 km denně. Skvělého turistického průvodce zpracoval Marek Prokop na svých stránkách.

27.8.2020 8:01| autor: Hugo Kottás

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa automobilů?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněnímVaší emailové adresy:

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@autoweb.cz

TOPlist